logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad psem a jego zdrowie

Zadbane zdrowie to gwarancja dłuższego życia pupila, a przecież każdy chce, aby jego mały przyjaciel był przy nim jak najdłużej. Obowiązków jest mnóstwo i opieka nad psem może przez to wydawać się bardzo skomplikowana. Jednak znając podstawowe obowiązki możemy być spokojniejsi o psie samopoczucie.

Podstawowe potrzeby psa

Pies jest zwierzęciem bardziej wymagającym niż kot. Potrzebuje również zdecydowanie więcej ruchu i uwagi. Pies również będzie potrzebował szczególnie dużo kontaktu z człowiekiem. To może właśnie wpływać na niemożność posiadania psa. Poza wymienionymi wymaganiami, psiak będzie potrzebował również:

 • zbilansowanego żywienia i dostępu do świeżej wody,
 • poczucia bezpieczeństwa i miłości,
 • bezpiecznej przestrzeni do życia,
 • aktywności fizycznej,
 • odpowiedniej higieny i dbania o czystość,
 • wyprowadzania w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Wszystkie powyższe elementy zapewnią takiemu psu szczęście i odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Jeśli odpowiednio się poświęcimy to opieka nad psem nie będzie taka straszna, jak ją malują.

Opieka nad psem a jego zdrowie
źródło: Freepik

Opieka nad psem i zdrowie

W skład odpowiedniego psiego zdrowia wchodzi wiele czynników. Dla zdrowia przede wszystkim liczy się odpowiednie żywienie, profilaktyka zdrowotna i pielęgnacja zewnętrzna.

Żywienie powinno być jak najbardziej zbilansowane i dopasowane do wieku oraz wymagań rasowych. Należy pamiętać, że przekarmienie psa może być równie niebezpieczne co jego niedokarmienie. Jeśli odpowiednio dobierzemy pokarm i będziemy unikać produktów niewskazanych, to nie będzie problemu z zachowaniem prawidłowego zdrowia pupila. Ważna jest tutaj również woda, która będzie odpowiadała za odpowiednie nawodnienie psiego organizmu, a także pomoże utrzymać nerki we właściwej formie.

Stwórz dom tymczasowy dla zwierząt jako petsitter

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim regularne wizyty u weterynarza. Odbywając wizyty kontrolne przedwcześnie wykryjemy choroby lub nawet im zapobiegniemy. Konieczne jest również obserwować psa i analizować wszystkie niepokojące sygnały. Jest to wtedy znak, żeby odwiedzić weterynarza. Nie weryfikujmy żadnych sygnałów przez internet tylko od razu udajmy się do specjalisty. W niektórych przypadkach każda minuta może się liczyć. Profilaktyka zdrowotna to również przeprowadzanie kastracji i sterylizacji. Jest to forma zapobiegania różnym chorobom układów rozrodczych, a także jest to psychiczna ulga dla zwierząt, które bardzo cierpią w okresie godowym. Mimo, że istnieje wielu przeciwników tego rodzaju zabiegów, to weterynarze mocno rekomendują wykonywanie ich. Zwłaszcza jeśli właściciel nie chce mieć niespodziewanego potomstwa. Dodatkowo, aby pies był zdrowy i pełen sił należy regularnie przeprowadzać szczepienia i odrobaczenia. Szczepienia są ważne już od pierwszych tygodni życia szczeniaka. Już wtedy powinniśmy zacząć o to dbać. Pamiętaj, że najważniejsze jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W Polsce jest ono obowiązkowe. W dalszej kolejności należy regularnie odrobaczać psa. Należy to wykonywać średnio 4 razy do roku w zależności od aktualnej sytuacji zdrowotnej i potrzeb. W ramach prowidłowego zdrowia psa można podawać psu różne suplementy i witaminy, które uzupełnią jego dietę.

Ogólna profilaktyka zdrowotna powinna być dostosowana do:

 • aktualnego stanu zdrowia
 • płci psa
 • wieku psa
 • chorób współistniejących
Opieka nad psem a jego zdrowie
Źródło: Freepik

Zdrowie a pielęgnacja

W kontekście zdrowia ważna jest również pielęgnacja psa. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Brak prawidłowego dbania o sierść skutkować może świerzbem, zapaleniem skóry, pojawieniem się pasożytów. Sierść może również zacząć wypadać, być szorstka w dotyku. Częściowo pies sam dba o swoją pielęgnację, jednak nie jest to tak intensywną pielęgnacja, jak u kotów. Więc w niektórych sytuacjach będzie potrzebna interwencja właściciela. Właściciel ma obowiązek dbać o:

 • psie łapy, szczególnie w okresie zimowym,
 • regularne przycinanie sierści, jeśli jej długość może przeszkadzać psu,
 • jamę ustną, ponieważ psom również może doskwierać próchnica, a problemy z psim pyszczkiem mogą znacznie wpłynąć na apetyt,
 • dbanie o czystość sierści, jeśli pies jest na tyle brudny (np błotem, czy innym ciężkim do usunięcia brudem), że może wymagać pomocy człowieka,
 • długość pazurów, zbyt długie mogą zrobić krzywdę samemu psu, a nawet komuś z jego otoczenia.

Niektóre z tych czynności właściciel może wykonać sam. Jednak jeśli nie czuje się pewnie to powinien udać się do specjalisty i skorzystać z jego usług. Wtedy z pomocą przychodzi weterynarz oraz groomer (psi fryzjer).

Opieka nad kotem – zasady

Specjalna opieka nad psem

Czworonóg może wymagać specjalnej opieki, w różnych sytuacjach. Może to być na przykład:

 • specjalne wymagania danej rasy – niektóre rasy mogą mieć specjalne wymagania, więc warto przyjrzeć się szczegółom zanim zdecydujemy się na specjalną rasę. Taką rasą specjalnej opieki może być Mops. Jest to rasa mocno obciążona genetycznie i w przyszłości może mu doskwierać wiele chorób oraz urazów. W związku z tym należy specjalnie zajmować się taką rasą i częściej odbywać wizyty kontrolne u weterynarza.
 • psy chorujące przewlekle – mogą być to zwierzaki chorujące na choroby serca, cukrzyce, otyłość. Takie psy wymagają specjalnej opieki, dopasowanej konkretnie pod daną chorobę. Inne będą wymagania psów otyłych, a inne psów z chorobą serca.
 • psy w podeszłym wieku – psy, które już mają swoje lata mogą wymagać specjalnej opieki. Częściej muszą również odbywać wizyty kontrolne. Takie psy mogą potrzebować pomocy przy wchodzeniu po schodach czy załatwianiu się. Mogą mieć problemy z poruszaniem się, które wynikają z podeszłego wieku (niekoniecznie w wyniku choroby).
 • wyjazdy właścicieli i brak możliwości opieki – w takiej sytuacji należy poszukać osoby, która zostanie tymczasowym opiekunem naszego psa. Może to być rodzina, znajomi, sąsiedzi. Jednak w ostatnim czasie mocno rekomendowane są usługi petsittera i opiekuna zwierząt. Są to osoby, które zajmują się zwierzętami z pasją i miłością. Zwykle mają już duże doświadczenie w opiece nad zwierzętami i będą potrafiły doskonale poradzić sobie z każdym pupilem. W takiej sytuacji właściciel może skorzystać ze strony animalhotels.com, która daje dostęp do wielu opiekunów w całej Polsce.
Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820