logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad psem – zasady

Chcesz opiekować się psem, ale nie wiesz jak się za to zabrać. W tym artykule przedstawimy Ci z czym trzeba się zmierzyć jako opiekun. Opieka nad psem nie jest niczym skomplikowanym, chodź może być dość wymagające i odpowiedzialne. Należy jednak mieć na uwadze kilku ważnych elementów, by sobie dobrze poradzić. 

Podstawowe potrzeby psa

Pies jako istota żyjąca ma swoje potrzeby. Niektóre mają ich więcej, ale nadal są te podstawowe, które każdy musi starać się zaspokajać. Opieka nad psem nie jest taka trudna. Z szeregu wielu potrzeb do tych podstawowych zaliczamy:

jedzenie i dostęp do świeżej wody

– bezpieczna przestrzeń do życia

– dbanie o higienę i potrzeby fizjologiczne

aktywność fizyczna

– dbanie o zdrowie

Pies i kot to nie rzecz – opieka nad zwierzętami

Aktywność fizyczna i opieka nad psem

Opieka nad psem nie jest taka trudna. Jedynie wystarczy pamiętać o konkretnych potrzebach. Jedną z tych potrzeb jest potrzeba aktywności fizycznej. Jest to sposób na spożytkowanie nagromadzonej energii. Aktywnością może być spacer, zabawa, bieganie, aportowanie itp. Zachowanie odpowiedniej kondycji pomoże również zadbać o zdrowie pupila. Poprawi się jego odporność, a kalorie spalone. Dodatkowo, kiedy pies spożytkuje swoją energię nie będzie się interesował niszczeniem Twoich rzeczy.

Opieka nad psem – zasady
Źródło: Freepik

Wyżywienie psa

Aby spełnić podstawowe zasady, należy jedynie karmić psa tak, by go nie zagłodzić. Dodatkowo pokarm musi być zbilansowany i odpowiedni do wieku psiaka. Żywienie jest inne na każdym etapie życia psa, ponieważ szczeniak potrzebuje innych mikroelementów i witamin niż pies w podeszłym wieku, który dodatkowo może potrzebować dodatkowej suplementacji. Więc pies, aby być zdrowy oraz szczęśliwy musi otrzymywać potrzebne składniki odżywcze. W tym celu powinniśmy zapewnić mu wysokiej jakości karmę (najlepiej mokrą, z uzupełniającą suchą karmą) lub tworzyć własnoręcznie odpowiednio zbilansowane mieszanki jedzenia. Pies w ten sposób zachowa siłę i dobre samopoczucie.

Odpowiednie wyżywienie psa to również niedopuszczenie do przekarmienia. Jest to również groźne, jak w przypadku niedożywienia. Nadmierne przekarmienie spowoduje, że nasz pies będzie przybierał na wadze. W ten sposób narazimy go na szereg chorób związanych z nadwagą i otyłością. Są to między innymi problemy ze stawami, sercem oraz cukrzyca. Nie dajmy się więc tym wielkim słodkim oczkom i nie dokarmiajmy psa poza jego wyznaczonymi porami. Szczenięta powinny przyjmować około 4 posiłki dziennie. Wynika to z potrzeb organizmu, który intensywnie się rozwija. Po upływie 6 miesięcy psiak powinien przyjmować jeden duży posiłek dziennie, jeśli jest odpowiednio zbilansowany (czasem dwa – w zależności od rodzaju psa). Z wiekiem powinniśmy ograniczać ilość pokarmu, ze względu na to, że psi metabolizm również zwalnia.

Poza jedzeniem pamiętajmy również o dostępie do świeżej wody. Jest ona również potrzebna.

Opieka nad psem – zasady
Źródło: Freepik

Zdrowie psa

Kluczem do zdrowego psa jest przede wszystkim regularne, zbilansowane karmienie. To z jedzenia pies uzyskuje energię i siłę. Dobrze odżywiony organizm będzie w stanie się bronić przed bakteriami, wirusami i wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na psi organizm. Jednak poza odpowiednim żywieniem ważne są szczepienia. To one chronią psa przed chorobami, którymi może się w każdym momencie zarazić. Najważniejsze jednak jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Mimo, że ryzyko zakażenia jest niewielkie to nie może to uśpić naszej czujności.

O zdrowie psa można również dbać poprzez regularne wizyty kontrolne u weterynarza. W razie, gdy zauważy on coś niewłaściwego zleci wykonanie dodatkowych badań. W ten sposób, reagując odpowiednio szybko, przedłużymy życie naszego pupila. Weterynarz jest naszym pomocnikiem w czasie opieki nad psem. Dlatego zwracajmy uwagę na każde niepokojące sygnały.

Rasy psów, które dobrze się czują w małych mieszkaniach

Opieka nad psem, kiedy nie mamy czasu

Zawsze pojawia się taka sytuacja, że nagle nie mamy co zrobić z pupilem. Trzeba gdzieś wyjechać, pojawia się duża impreza rodzinna, przeprowadzka, choroba itp. Opieka nad psem niestety się z tym wiąże i trzeba się z tym liczyć. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, jednak można łatwo się z nimi uporać. Najbezpieczniejszą opcją jest powierzenie opieki komuś, kto z chęcią zajmie się pupilem. Taką osobą może być petsitter lub opiekun z hotelu dla psów. Wybór należy do właściciela, ponieważ to on zna swojego pupila najlepiej i będzie wiedział, czego jego psiak potrzebuje. Petsittera lub hotel dla psa można znaleźć na stronie animalhotels.com. Jest to platforma, gdzie zebrani są opiekunowie z całej Polski. Oni tylko czekają na to, by zająć się Twoim pupilem.

Profesjonalna niańka dla Twojego pupila – petsitter

Bezpieczeństwo w przestrzeni do życia

Psy w przeciwieństwie do kotów są bardzo społecznymi zwierzętami i bardzo potrzebują towarzystwa. Więc tam, gdzie właściciel, tam i pies. Pies powinien mieć również swoją przestrzeń, niezależnie czy będzie mieszkał w domu, czy na dworze. Jego miejsce (buda, kojec, legowisko) zawsze musi być czyste. Miejsce musi być również dostosowane do warunków, w których przebywa. Należy również usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty, którymi pies może zrobić sobie krzywdę.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820