logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad zwierzętami a aspekty prawne

Zwierzę to nie przedmiot. Już na wstępie do ustawy o ochronie zwierząt mamy fragment dokładnie mówiący o tym. Jest nim art.1 „Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Mimo, że opieka nad zwierzętami jest na coraz wyższym poziomie, to nadal są łamane podstawowe prawa zwierząt. Animalhotels.com przedstawia podstawowe informacje na temat praw zwierząt w różnych sytuacjach.

Ustawa o ochronie zwierząt mówi wprost oraz pośrednio przez różne definicje czym jest opieka nad zwierzętami. Dodatkowo ustawa określa, jakie obowiązki stoją przed opiekunami, jakich czynności się zabrania i jaka grozi kara za wszelkie wykroczenia oraz przestępstwa.

opieka nad zwierzętami a aspekty prawne
Źródła: Freepik

Kto może być opiekunem zwierzęcia?

Istnieje przepis mówiący, że właścicielem czy opiekunem może być jedynie osoba pełnoletnia. Wynika to z faktu, że dopiero po ukończeniu 18 lat obywatel ma pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo przepis ten potwierdza artykuł 431 kodeksu cywilnego – kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Oznacza, więc, że to właściciel zwierzaka odpowiada za niego i musi być zdolny do naprawienia wszelkich szkód, które wyrządzi.

| Potrzebujesz opiekuna? Wejdź na animalhotels.com

Opiekun ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody (art. 9 Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 o ochronie zwierząt). W obowiązku właściciela jest również dbanie o zdrowie pupila. Należy wtedy uczęszczać na regularne wizyty do weterynarza i wykonywać raz do roku szczepienia na wściekliznę. W przypadku, gdy opiekun zaniedba zwierzaka, odpowiednie organy mogą mu go zabrać na podstawie art. 7 Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 o ochronie zwierząt. Wtedy pupil może zostać oddany do:

– schroniska

– gospodarstwa rolnego

– ogrodu zoologicznego

Wszelkie koszty transportu, utrzymania i ewentualnego leczenia pokrywa dotychczasowy właściciel.

Jak bezpiecznie przewozić psy i koty?

Opieka nad zwierzętami w czasie wyjazdów

Wielu właścicieli decyduje się na zabranie swojego pupila na wakacyjne (i nie tylko) wyjazdy. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku posiadania kota. Wtedy takie osoby decydują się szukać wsparcia u innych. Mają do wyboru:
– hotel dla zwierząt

– prywatny opiekun

Oba pomysły są dobre, jednak należy dobrze zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszego pupila. Należy wtedy wziąć pod uwagę jego charakter, podstawowe potrzeby, jak i stopień socjalizacji z obcymi ludźmi. Zanim się zdecydujemy na konkretne miejsce, warto wcześniej poznać osobę, która będzie się zajmowała czworonożnym przyjacielem. Warto również zdecydować się na podpisanie umowy. Wtedy będziemy mieć pewność pewnej odpowiedzialności.

Usługi dla zwierząt – behawiorysta

Głośne szczekanie a prawo

Zagłębiając się coraz bardziej w prawo, można dojść do wniosku, że opieka nad zwierzętami nie jest do końca taka łatwa. Zdarza się, że pies głośno szczeka. Pies szczeka – to chyba normalne. Jednak dla innych, zwłaszcza sąsiadów może być to uciążliwe. Trudno jest to ocenić, zwłaszcza kiedy zwierzę zakłóca spokój psychiczny w dzień i w nocy. Jednak zgodnie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń stanowiącym, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (na zasadach ogólnych, tj. od 20 zł do 5 tys. zł). W takim wypadku istnieje możliwość ukarania właściciela zwierzaka za zakłócanie spokoju.

Wyjątkiem są okoliczności, które są wyjaśnione w określony sposób lub zdarzają się pojedynczo. To znaczy, jeśli raz na jakiś czas pies szczeka lub w pobliżu znajduje się obcy, lub złodzieje. Niestety nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wszystkich uciążliwości.

opieka nad zwierzętami a aspekty prawne
Źródło: Freepik

Opieka nad zwierzętami – psy i koty podwórkowe

W kwestii zwierząt żyjących na zewnątrz narosło wiele kontrowersji. Ale co mówi na ten temat prawo? Co do psów jasno określa zasady opieki. Kojce powinny być odpowiednio dostosowane do wielkości zwierzaka. Tak samo z długością łańcucha. Reguluje to nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt z 2020 r.

Każdy właściciel powinien zapewnić psu kojec dostosowany do jego wysokości w kłębie:

– do 50 cm włącznie – powierzchnię kojca wynoszącą minimum 9 m2,

– od 51 cm do 65 cm – kojec o wielkości nie mniejszej niż 12 m2,

– powyżej 66 cm – powierzchnię kojca o wymiarach sięgających co najmniej 15 m2.

Dodatkowo właściciel musi zapewnić mu budę, która ochroni go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz dostarczać dawkę ruchu poza kojcem minimum dwa razy dziennie. W przypadku większej ilości zwierząt w kojcu – opiekun musi zapewnić pierwszemu psu powierzchnię wynoszącą nie mniej niż 12 m2, każdemu kolejnemu dodatkowe 4 m2. Co do łańcuchów to musi on mieć co najmniej 5 m długości.

W przypadku kotów przepisy wymuszają jedynie na właścicielach konieczność szczepienia na wściekliznę.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820