logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad zwierzętami – co zrobić, kiedy nie możemy zająć się pupilem

Każdemu z nas przydarzają się sytuację, kiedy nie można zająć się pupilem. Przyczyn jest wiele: choroba, urlop, wyjazd służbowy. Opieka nad zwierzętami jest dużym zobowiązaniem czasowym, a nie zawsze życie nam na to pozwala. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy możemy potrzebować pomocy?

Typowymi sytuacjami, w których sięgamy po pomoc przy opiece nad zwierzętami są najczęściej wyjazdy urlopowe. Problem ten pojawia się przede wszystkim, kiedy wyjeżdżamy na wakacje zorganizowane przez biura podróży. Niestety nie ma wtedy możliwości, aby zabrać ze sobą ukochanego pupila. Nawet prywatnie zorganizowane podróże mogą przysparzać nam i pupilowi kłopotów czy co najgorsze – stresu. Opieka nad zwierzętami wymaga poświęcenia większej ilości czasu, dlatego często nie chcemy o tym myśleć w czasie wyjazdu urlopowego. Podobna sytuacja następuje w przypadku wyjazdów służbowych. Niekiedy nawet dostaje się o tym informację z dnia na dzień. W takiej sytuacji zwykle następują desperackie poszukiwania opieki, które mogą przynieść marny skutek. Wyjazdy służbowe wiążą się też z licznymi spotkaniami. W czasie takich wyjazdów nawet nie ma czasu na myślenie o zajmowaniu się pupilem. Inną sytuacją jest także choroba, pobyty w szpitalu i wszelkie ciężkie urazy, które nas wykluczają z życia na pewien czas. Problem może również pojawić się w momencie, kiedy praca zajmuje nam większą część życia i mimo, że kochamy swojego mniejszego przyjaciela, nie mamy kiedy się nim zająć.

Opieka nad zwierzętami – co zrobić, kiedy nie możemy zająć się pupilem
Źródło: Freepik

Opieka nad zwierzętami – pomysły

Pomysłów na rozwiązanie problemów z kim zostawić naszego pupila jest wiele. Na pewno z pomocą przyjdzie Ci platforma animalhotels.com, która jest bazą opiekunów i hoteli dla zwierząt. Znajdziesz tam wielu opiekunów, którzy z przyjemnością zajmą się Twoim pupilem, a zrobisz to w bardzo łatwy i szybki sposób. Dodatkowym rozwiązaniem zawsze jest najbliższa rodzina bądź znajomi. Niestety często takie osoby muszą zmieniać swój tryb życia i dostosować go pod zwierzaka, którym mają się zajmować. A żeby pupil odczuwał mniejszy stres spowodowany nieobecnością właścicieli, jego tryb życia codziennego musi być zachowany. Dla niektórych osób może to być ciężkie do realizacji. Innym sposobem może być również doglądanie zwierzaka przez sąsiadów. Jednak wadą takiego rozwiązania jest to, że pupil nadal przebywa sam, a samotność źle wpływa na zdrowie psychiczne zwierzaka. Najlepszą opcją są jednak opiekunowie i hotele. Ich duże doświadczenie wpływa na komfort, a fachowa obsługa może obejmować szereg dodatkowych usług, które umilą pobyt Twojego pupila. Mogą wykonać dodatkowe usługi takie jak: zaprowadzenie do fryzjera, do weterynarza na badania itp., na które zwykle można nie mieć czasu.

Zanim powierzysz komuś zwierzaka, dobrze to przemyśl

Przede wszystkim sprawdź osobę, która ma się zajmować Twoim pupilem. Taka osoba powinna mieć chociaż minimalne pojęcie na temat opieki nad zwierzętami i mieć jaką styczność z nimi. Osoba, która nigdy tego nie robiła, może zrobić krzywdę sobie lub zwierzakowi. Często nie mając nawet świadomości, że postępuje niewłaściwie. Jeśli jest to osoba z rodziny bądź znajomy, dopytaj, czy robi to z przymusu czy z przyjemnością. Nikt nie chciałby robić komuś niepotrzebnych problemów. Jeśli decydujemy się na opiekuna lub hotel, przed oddaniem zwierzaka warto poszukać opinii, popytać znajomych, rodzinę, zorientować się co to za miejsce. Sprawdź, jak wygląda miejsce i czy jest dostosowane do potrzeb, jaka jest osoba, która będzie opiekowała się Twoim pupilem. Są to z pewnością kluczowe kwestie, które wpłyną na opiekę. 

Osoba, która zajmie się zwierzakiem musi być odpowiedzialna, wyrozumiała, życzliwa, komunikatywna, a przede wszystkim zorganizowana. Opieka nad zwierzętami jest na tyle odpowiedzialna, że każdy kandydat musi spełniać powyższe cechy.

Opieka nad zwierzętami – co zrobić, kiedy nie możemy zająć się pupilem
Źródło: Freepik

Czy to dobra decyzja?

Na pewno zostawiając zwierzaka pod opieką zaufanej osoby mamy pewność, że będzie on bezpieczny. Pupil, który nie przebywa sam przez okres nieobecność właścicieli, na pewno będzie czuł się zdecydowanie lepiej niż gdyby został pozostawiony samemu sobie. Wiadomo, tutaj powinny być brane pod uwagę cechy charakteru danego zwierzaka i to czy woli samotność czy przebywanie w towarzystwie człowieka. Jednak nawet największe samotniki potrzebują czuć, że ktoś z nimi jest. Na pewno pozytywnie wpłynie to na ich poziom stresu i ogólne samopoczucie. Niestety, jeśli nasza nieobecność będzie dłuższa (w przypadku dorosłych psów więcej niż 8 godzin, a w przypadku kotów 24 godziny) konieczne jest skorzystanie z pomocy innych. Na pewno warto przemyśleć i rozważyć wszystkie dostępne opcje.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820