infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Opieka nad zwierzętami – dogoterapia

Do tego, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka nie trzeba już nikogo przekonywać. Książki czy filmy niejednokrotnie podjęły już ten temat. Który wielbiciel czworonogów nie czytał Psa, który jeździł koleją i nie uronił chociażby jednej łzy na Mój przyjaciel Hachiko, niech pierwszy rzuci kamieniem. Pies często świadomie czy nie przyjmuje rolę terapeuty, a jego moc potrafi ukoić naszą duszę. Czym jest dogoterapia i przy jakich schorzeniach szczególnie możemy liczyć na pomoc naszego czworonożnego przyjaciela?

Jaką moc ma dogoterapia w dzisiejszych czasach?

Jeszcze do niedawna rola psa jako terapeuty sprowadzała się do funkcji wyszkolonego, psiego przewodnika osób niewidomych.  Dziś natomiast psy pomagają nam  radzić sobie nie tylko z fizycznymi problemami, ale coraz częściej z tymi natury psychicznej. Polski Związek Dogoterapii powstał w Polsce w 2004 roku, a zawód dogoterapeuty, zwany kynoterapeutą, oficjalnie wprowadzony został 6 lat później.

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI – DOGOTERAPIA
Źródło: Freepik

Dogoterapia jest niczym innym, jak terapią wspomaganą udziałem specjalnie wyszkolonego psa, który już samą swoją obecnością zapewnia pacjentowi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Obecność psa podczas terapii, rehabilitacji czy pobytu w szpitalu ociepla relacje pacjenta z terapeutą. Ponadto zawęża dystans, buduje zaufanie i sprawia, że pacjent szybciej otwiera się na współpracę z terapeutą. W przypadku osób z chorobami somatycznymi i zaburzeniami psychicznymi, jest to niemałym wyzwaniem. Najczęściej wśród pacjentów dogoterapii wyróżnia się osoby z depresją, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, Zespołem Downa, ADHD, autystyczne, czy dotknięte schizofrenią.

Dlaczego pies jest idealnym terapeutą? 

Zwierzę nie ocenia, jest szczere, naturalne i niczego nie oczekuje w zamian. Pomaga uporać się z niepożądanymi emocjami, wycisza, ale także zmusza do regularnych spacerów. Bez wątpienia są one bardzo istotne zarówno dla naszej higieny fizycznej, jak i psychicznej. Przebywanie ze zwierzętami zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a powoduje wzrost hormonu szczęścia,  zwanego oksytocyną. Pies poprzez samą swoją obecność pomaga nam otwierać się na ludzi i emocje, rozwijać spostrzegawczość, a także wzmacnia naszą aktywność ruchową. Spośród najczęstszych i najskuteczniejszych form terapii wyróżnia się głaskanie, spacery i rozmowy. Dogoterapia wykluczona jest w przypadku uczulenia pacjenta na sierść i fobii przed zwierzętami.  

| Szukasz opiekuna dla psa? Wejdź na animalhotels.com

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI – DOGOTERAPIA
Źródło: Freepik

Czy każdy piec może być terapeutą?

Psi terapeuta musi być zrównoważony, przyjacielski, przewidywalny, spokojny i ciepły. Ze względu na swoją naturę, najczęściej jako czworonożni terapeuci sprawdzają się labradory, cavaliery, goldeny i beagle. W tej roli nie sprawdzą się agresywne psy czy też takie, które pełniły funkcje obronne. Szkolenie psa terapeuty zajmuje nawet do 3 lat, a zwierzę, by uzyskało ten tytuł, musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutycznym. Zwierzęta testowane są głównie pod kątem reagowania na bodźce, czyli głośne dźwięki czy niepożądane przedmioty i zachowania.

| Szukasz opiekuna dla psa? Wejdź na animalhotels.com

Każdy z nas, kto posiada czworonoga, mógł jeszcze mocniej w ostatnim czasie doświadczyć jego terapeutycznej mocy. Za sprawą pandemii koronawirusa, która zmusiła nas do zostania w domach, ograniczenia życia towarzyskiego i co za tym idzie – ruchu. Zbawienne dla ciała i duszy okazały się w tamtym czasie spacery z psami. Obecność czworonogów sprawiała, że czuliśmy się mniej osamotnieni. 

Joanna Jarp

Joanna Jarp