logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes

Kochasz zwierzęta? Wiesz jak nimi się zajmować, to jest to praca dla ciebie. Wystarczy trochę praktyki, dobrej woli, dobrego kontaktu z ludźmi i odbycie kilku szkoleń i już możesz być opiekunem zwierząt. Nie są potrzebne żadne studia czy dyplomy. Jedyne czego potrzebujesz to miłość do zwierząt.

Kim jest opiekun zwierząt?

Opiekun zwierząt to osoba, która zajmuje się zwierzętami. Może być to opiekun zwierząt domowych, ale także tych w ogrodach zoologicznych. Jednak zdecydowanie łatwiej zostać opiekunem domowych pupili. Są one zdecydowanie mniej wymagające niż zwierzęta żyjące w zoo – nie są dzikie, drapieżne. To osoba sympatyczna i kontaktowa. Kontaktowość pozwoli nam dogadać wszystkie kwestie, które są istotne w czasie opieki. Taka osoba musi także wiedzieć jak się zachować, żeby nie zrobić krzywdy zwierzęciu. Wszystko, co robi, powinno być dla dobra pupila.

opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes
Źródło: Freepik

Zakres pracy – opiekun zwierząt

Głównym zadaniem opiekuna jest dbanie o bezpieczeństwo pupila i zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Do podstawowych potrzeb należą: jedzenie, picie, zaspokajanie potrzeb fizjologicznych (w przypadku psa jest to regularne wyprowadzanie, a w przypadku kota oczyszczanie kuwety), aktywność fizyczna i sen. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z harmonogramem dnia pupila. Dlaczego to takie ważne? Bo zwierzę jest nauczone, że o stałych porach czeka na niego jedzenie, będzie spacer czy chwila zabaw. W ten sposób czuje się bezpiecznie i nie powodujemy u niego stresu. Brak stresu jest bardzo ważny przy tymczasowej opiece. Jest to główny czynnik, który powoduje, że opieka może być słabej jakości.

Opieka nad zwierzętami – nie jest to takie trudne

Dodatkowe zadania opiekuna

Poza samą opieką i zaspokajaniem podstawowych potrzeb, opiekun może wykonywać szereg innych zadań. Wszystko to trzeba wykonywać po wcześniejszych konsultacjach z właścicielem. Nie raz wykonywanie pewnych zabiegów może być niebezpieczne dla opiekuna, zwierzaka czy zwyczajnie niepotrzebne. Dlatego, jeśli właściciel nie prosił nas o dodatkową usługę, to po prostu jej nie wykonujmy. Zwłaszcza, jeśli nie znamy zbyt dobrze pupila. Dodatkowymi usługami może być:

– transport zwierzaka

– wizyta u weterynarza

– mycie i pielęgnacja sierści

– obcinanie pazurów

– strzyżenie

– mycie uszu

– treningi posłuszeństwa

– konsultacje behawioralne

opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes
Źródło: Freepik

Dobry pomysł na biznes

Jeśli kochasz zwierzęta, a praca zawodowa lub szkoła pozwala ci godzić to wszystko, to jak najbardziej możesz otwierać biznes. Jest to dobra opcja, ponieważ coraz więcej pracodawców zezwala na pracę zdalną. W tym czasie możesz opiekować się kotem czy psem i być przy nim cały czas. Połączysz wtedy przyjemne z pożytecznym. A nie ma nic lepszego jak wykonywanie pracy, którą kochasz. A tak jak każda praca, na to też jest popyt. Zwłaszcza w dużych miastach. Tam cały czas rośnie duże zapotrzebowanie.

Możesz zacząć od zatrudnienia się w hotelu dla zwierząt, gdzie nauczysz się podstaw i poznasz, jak to wygląda. Nie jest to konieczne, ale zawsze warto nabyć trochę doświadczenia. Sprawdzimy w ten sposób czy w ogóle nadajemy się do takiej pracy. Bo kochać zwierzęta to jedno, ale nie każdy będzie rozumiał ich język. W dalszej kolejności możesz samemu zacząć prowadzić działalność. Pamiętajmy, żeby wszystko robić w legalny sposób i zgodnie z polskim prawem. Żeby więcej osób dowiedziało się o Twoich usługach, załóż konto na animalhotels.com i udostępniaj swoją ofertę na forach internetowych, portalach społecznościowych. Podstawą do uzyskania klientów jest reklamowanie się, bo nikt nas nie znajdzie, jeśli nie będziemy się ogłaszać.

Zwierzęta w historii ludzkości

Zarobki opiekuna zwierząt

Przy własnej działalności będąc osobistym opiekunem (nie zakładając hotelu dla wielu zwierzaków), można zarabiać od 15 do 100 złotych za godzinę. Stawki są bardzo różne i uzależnione od umiejętności i popularności danego opiekuna. Początkowo warto zacząć od niższych stawek. Dodatkowo ustalając cenę, brane są pod uwagę:

– wiek

– rodzaj zwierzaka – czy jest to kot czy pies

– w przypadku psów liczy się także wielkość

– cech charakteru

– czy jest to rasowy zwierzak

– zachowania

W większości przypadków cenę po prostu się negocjuje z klientem, bo każdy pupil jest inny i niektóre wymagają większej opieki, inne mniej. 

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820