logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Wybór opiekuna jest poważną decyzją. Musi to być osoba, którą darzymy zaufaniem, bo to ona będzie opiekowała się naszym kochanym pupilem w czasie nieobecności. Spośród takiego wyboru, zwykle ciężko jest wybrać tego najlepszego. Jest to na tyle trudny wybór, że może zdarzyć się nam, popełnić błąd, którego będziemy żałować. Jak więcej wybrać tego odpowiedniego opiekuna zwierząt?

Jaki powinien być opiekun zwierząt?

Przede wszystkim powinien być sympatyczny i kontaktowy oraz co najważniejsze kochać zwierzęta. W końcu to od niego zależy, jak będzie się zajmował pupilem. Tak więc kontaktowość pozwoli nam dogadać wszystkie kwestie, które są istotne w czasie opieki. Pominięcie jakiejś ważnej informacji może opiekunowi przysporzyć kłopotów lub nawet można mu zrobić krzywdę, czy to fizyczną czy psychiczną. Dodatkowo taka osoba powinna być empatyczna. Taka cecha pozwoli dostrzec wszystkie emocje pupila. Rozpozna, kiedy pupil jest przestraszony, radosny, zestresowany. Cierpliwość i opanowanie to kolejne cechy związane z idealnym petsitterem. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy z podopiecznych jest usłuchany i wyszkolony, a zwierzęce instynkty często są ciężkie do opanowania. Dlatego w takich sytuacjach te cechy będą bardzo potrzebne

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?
Źródło: Freepik

Umiejętności opiekuna to podstawa

Ważne jest, aby opiekun miał wiedzę na temat opieki nad zwierzętami, a wiedzy nigdy za wiele. Na pewno jest mnóstwo sytuacji, w których opiekun musi się odnaleźć. Musi także wiedzieć jak się zachować, żeby nie zrobić krzywdy zwierzęciu. Wszystko, co robi, powinno być nastawione na dobro pupila. Przy psach rasowych zdecydowanie warto decydować się na dyplomowanych petsitterów, którzy znają specyfikę każdej rasy. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż powierzanie dużego psa sąsiadowi bez doświadczenia.

Nie bój się pytać

Jak to mówi przysłowie „kto pyta, nie błądzi”. Potencjalnego opiekuna powinniśmy wypytać o wszystko, czego nie wiemy i gdzie mamy wątpliwości. Działa to również w drugą stronę. Petsitter również będzie nas wypytywał o zwierzaka tak, aby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Większa świadomość zachowań pupila pozwoli lepiej dostosować formę opieki do konkretnych potrzeb. Dodatkowo cały czas opiekun jest do twojej dyspozycji, jeśli chcesz czegoś się dowiedzieć (nawet w trakcie trwania opieki), możesz kontaktować się z opiekunem. W trakcie trwania opieki możesz prosić o zdawanie relacji z tego, jak zachowuje się Twój pupil. W takiej sytuacji petsitter musi zdawać Ci relację i opisywać jak się ma zwierzak. Jest to dobry sposób na to, aby ograniczyć zamartwianie się czy wszystko w porządku.

Wyjeżdżasz? Koci hotel przyjdzie Ci z pomocą

Podstawowe pytania, jakie warto zadać opiekunowi

Poniżej znajduje się lista pytań sprawdzających, czy opiekun zwierząt zajmuje się podopiecznymi z powołania, czy z przymusu. Jest to ważne, ponieważ osoba, która kocha zwierzęta zdecydowanie bardziej będzie przykładała się do tego co robi i będzie cały czas rozwijała się w tym kierunku. A to przecież ważne, aby taka osoba kochała, to co robi.

Pytania dotyczące opiekuna:

– dlaczego wybrał ten zawód?

– jak długo zajmuje się zwierzętami?

– czy uważa się za idealnego opiekuna?

– jakie doświadczenie posiada?

– czy posiadał/posiada własne zwierzęta?

– czy umiałby udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu?

JAK WYGLĄDA PRACA JAKO DOG WALKER?

Pytania dotyczące opieki:

– ile zwierzaków jest jednocześnie pod opieką opiekuna?

– gdzie zwierzak będzie spał?

– jak wygląda zachowanie petsittera w czasie danej niespodziewanej sytuacji np. kiedy pies zerwie się ze smyczy, atak innego psa, potrącenie przez auto?

– jaki rodzaj opieki stosuje opiekun (całodobowa w domu petsittera, doglądanie w domu właściciela, spacery itp.)?

– Czy posiłki podawane są regularnie i zgodnie z zaleceniami właścicieli?

– gdzie znajduje się najbliższy weterynarz?

– czy pies będzie biegał bez smyczy w czasie spaceru?

Należy pamiętać, aby nie wybierać opiekuna pod wpływem impulsu. Niech to będzie decyzja podjęta przez zwierzę, ponieważ to nim będzie się opiekować. Jeśli na spotkaniu zapoznawczym nie będzie akceptacji ze strony pupila (będzie on realnie źle nastawiony do potencjalnego opiekuna) to znak, że nie jest to ten odpowiedni.

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?
Źródło: Freepik

Właściciel też musi się zachować

Opieka nad pupilem nie przebiegnie prawidłowo, jeśli obie strony nie będą ze sobą współpracowały. Wielu właścicieli nie jest wyrozumiałych i próbują wejść w kompetencje opiekunów. Pouczają ich, wywierają presję i wymyślają wygórowane wymagania, które nie mogą być spełnione. W takiej sytuacji żaden petsitter nie wejdzie we współpracę. Właściciele zwierzaków ukrywają również różne problemy zwierzaków. Opiekun wtedy nie jest w stanie pomóc takiemu pupilowi, a stwarza się wtedy zagrożenie.

Opiekun zwierząt ma prawo nam odmówić i my też

Petsitterzy to też ludzie i powinni być asertywni. Odmówią nam opieki, jeśli termin nie jest dla nich dogodny. Działa to również w drugą stronę, ponieważ jeśli w tym samym czasie opiekun będzie miał już wielu podopiecznych, my również powinniśmy odmówić. W takiej sytuacji należy poszukać opiekuna, który poświęci swoją uwagę i zatroszczy się indywidualnie o tego jednego pupila.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820