infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Otyłość u psa. Jak sobie z nią poradzić? Opieka nad psem

Otyłość jest taką samą chorobą jak u ludzi, może dotknąć nawet naszych czworonożnych przyjaciół. Wielu opiekunów lekceważy prawidłowe odżywianie i karmi je poza wyznaczonymi porami i to w dodatku jedzeniem nieprzeznaczonym dla psów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna pojawienia się otyłości. Nieraz ukryta pod grubą warstwą sierści potrafi być bardzo groźna dla zwierzaków.

Rozpoznanie otyłości

Pierwszymi znakami, że u psa pojawia się nadmierny przyrost masy są: 
– zanik wcięcia w talii,
– brzuch staje się obwisły,
– żebra niewyczuwalne pod naciskiem,
– pojawienie się fałd tłuszczu w okolicach lędźwi oraz ogona.

Jeśli zauważymy pierwsze znaki odejścia od normy, koniecznie trzeba udać się do weterynarza. Nigdy nie można bagatelizować objawów. Lekarz weterynaryjny zbada naszego pupila oraz podejmie odpowiednie działania.

Otylosc-u-psa.-Jak-sobie-z-nia-poradzic
Źródło: Freepik

Przyczyny otyłości

Istnieje bardzo długa lista przyczyn pojawienia się nadwagi i otyłości. Jednak przede wszystkim są to:

żywienie – złe nawyki żywieniowe spowodowane brakiem wiedzy u właścicieli. Nadmierna ilość kalorii w ciągu dnia doprowadza do odkładania się w całej energii w ciele zwierzaka. Początkowo dajemy psiakowi tylko smaczki, a koniec końców staje się to dodatkowy posiłek w ciągu dnia.

rasa – niektóre rasy są bardziej podatne na wystąpienie otyłości, są to m.in.: jamnik, cocker spaniel, labrador retriever, terier szkocki, owczarek szetlandzki.

mała aktywność fizyczna – niewielka aktywność lub jej całkowity brak sprawia, że przyjmowane kalorie nie są spalane, przez co odkładają się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

wiek – tak jak u ludzi, z wiekiem spada tempo przetwarzanej materii (metabolizm), a także zdolność do aktywności fizycznej. Narażone są najbardziej psy w wieku 5-7 lat 

leki – niektóre podawane leki zwiększają apetyt

choroby – wystąpienie cukrzycy, niedoczynności tarczycy lub niedoczynności przysadki.

kastracja/sterylizacja – wynika to ze zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego, ale niestety równocześnie zwiększa się apetyt pupila.

Usługi dla zwierząt – z czego warto skorzystać?

Skutki otyłości

Otyłość jest groźną chorobą, która przyczynia się do pojawienia się innych dodatkowych chorób, które mogą zagrażać psu. Otyłość wywołuje m.in.: cukrzycę, niewydolność nerek, serca, nadciśnienie, przeciążenia stawów, choroby tarczycy, wątroby, trzustki. Dodatkowo otyłe psy mają znacznie niższą odporność przez co częściej łapią infekcję. Każdy nadmiar kilogramów źle wpływa na organizm. Otyłość może utrudniać leczenie oraz późniejszą rekonwalescencję. 

| Szukasz opieki dla swojego psiaka? Odwiedź animalhotels.com

Leczenie otyłości

Wiadome jest, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć, ale jeśli otyłość już się pojawiła koniecznie trzeba z nią walczyć. Oto kilka rad, do których należy się zastosować.
1) aktywność fizyczna – jest ona ważna ze względu na spalanie nadmiernej ilość energii. Początkowo może być to trudne, ponieważ pies z nadprogramowymi kilogramami będzie szybko się męczył. Jednak poświęcając odpowiednią ilość czasu i ćwicząc regularnie wydłużając czas treningu pomożemy pupilowi wrócić do odpowiedniej formy.

Otylosc-u-psa.-Jak-sobie-z-nia-poradzic
Źródło: Freepik

2) odpowiednia dieta – prawidłowy sposób karmienia jest podstawą do zwalczania otyłości. Trzeba tutaj zachować zdrowy rozsądek, aby nie zagłodzić psa. Zdecydowanie lepszym wyborem będą karmy mokre (ze względu na mniejsza ilość kalorii, ale większą zawartość wody) niż suche. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze karmę o odpowiednim składzie dopasowaną do potrzeb pupila. Zalecane są karmy dietetyczne stopniowo zmniejszają masę, ale zapewniając przy tym uczucie sytości.

3) zmiana nawyków – należy oduczyć psa żebrania o jedzenie oraz karmienie przysmakami. Jeśli już koniecznie musimy podawać psie przekąski to należy pamiętać, że nie mogą przekraczać 10% zapotrzebowania na dzienną energię. 

4) regularne wizyty u weterynarza – podczas procesu odchudzania ważne są regularne badania i konsultacje czy aby na pewno nie szkodzimy naszemu pupilowi i czy podjęte działania są skuteczne.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820