logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Petsitter – czym zajmuje się psi opiekun?

Petsiter to nie kto inny jak opiekun/opiekunka dla zwierzaków domowych. W dzisiejszym artykule omówimy jednak opiekuna dla psa. W czasie naszej nieobecności to on przejmuje opiekę nad psiakiem. Jest to idealna opcja dla osób, które od czasu do czasu muszą wyjechać lub po prostu chwilowo nie mają czasu. Powodów jest wiele, jednak rozwiązanie i wybór jest jeden – petsitter.

Kim jest petsitter?

Dla wielu osób słysząc o zawodzie petsittera myśli, że jest to praca dodatkowa jak roznoszenie ulotek. Wydaje się to dla nich banalnie proste. Przecież to nic trudnego wprowadzić psa, dać mu jeść, wymienić wodę i pobawić się. Niby tak i niby nie. Na petsitterze ciąży duży obowiązek. W czasie naszej nieobecności on nie tylko zajmuje się pupilem, ale także bierze za niego odpowiedzialność. Ciąży więc na nim duża odpowiedzialność. Już najmniejsze zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych kłopotów i roszczeń ze strony klientów.

Petsitter - czym się zajmuje się psi opiekun?
Źródło: Freepik

Petsitter zobowiązany jest do opieki nad psem, gdy jego właściciele nie mogą w danej chwili pełnić tej funkcji. Co za tym idzie opiekun odpowiada za zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila. Tymi potrzebami są:

wyprowadzanie na spacer

– umożliwienie załatwienia potrzeb fizjologicznych (dodatkowo sprzątanie po psie)

karmienie i wymiana wody na świeżą

– zabawa, czułości i wszystko czego potrzebuje pies

– miejsce dogodne do odpoczynku i spania

Konieczne jest zachowanie również zadbanie o typowy rytm dnia. W ten sposób zadbamy o komfort i mniejszy stres wywołany nieobecnością właścicieli.

| Potrzebujesz petsittesra? Wejdź na animalhotels.com

Jaki jest dobry petsitter?

Dobry petsitter przede wszystkim umie prawidłowo odczytywać potrzeby i zamiary zwierzęcia. Jest to bardzo ważna umiejętność, ponieważ każdy psiak jest inny. Przez to, że każdy jest inny, każdy będzie inaczej wyrażał swoje pragnienia. Dużo zależy również od charakteru psa. Jeden będzie energiczny, chętny do ciągłych zabaw, a inny będzie typem „kanapowca”, który większość czasu będzie leżał. Więc rolą opiekuna jest dostosowanie się do tych wskazówek.

Inną umiejętnością dobrego petsittera jest radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Pies może nagle się rozchorować, zerwać ze smyczy, wziąć do pyszczka jakiś niezidentyfikowany przedmiot. W takich sytuacjach stresujących, gdzie liczy się czas reakcji, wielu z nas może popełnić błędy. Jest to najważniejsza z umiejętności. Oddając pupila pod opiekę dobrze mieć pewność, że będzie on bezpieczny.

Co zrobić z pupilem w czasie dłuższej nieobecności? – hotel i petsitter przychodzą z pomocą

Zalety wyboru petsittera

Porównując petsittera z hotelem dla psa, przewagę może mieć tutaj cena. Koszt wyboru opiekuna jest zdecydowanie niższy niż w przypadku hotelu. Co zyskasz wybierając petsittera? Na pewno indywidualne podejście, którego może zabraknąć w hotelu. Liczy się to, jeśli wiemy, że nasz pies nie lubi przebywać sam i obecność człowieka jest mu potrzebna. Obecność opiekuna zwalczy jego lęk przed samotnością i pupil nie będzie miał traumy. Petsitter może odwiedzać psa w domu lub zabrać go do siebie. Jest to dowolność, która wpływa na korzyść opiekunów. Niektóre psiaki wolą zostać na swoim terenie, gdzie czują się komfortowo, ale innym może to nie przeszkadzać. Pozostaje również kwestia zaufania do petsittera. Żeby odwiedzać pupila w miejscu zamieszkania trzeba stworzyć dobrą relację z właścicielami.

Dodatkowo poza wyżej wymienionymi zaletami, wybierając petsittera, zmniejszamy ryzyko zachorowania pupila na choroby. W hotelach niestety mogą rozprzestrzeniać się choroby zakaźne (ale nie muszą). Zasady przyjęcia do hotelu są bardzo restrykcyjne, jednak nie zawsze właściciel mówi wszystko opiekunowi. Pamiętajmy, że psy są narażone na zarażenie praktycznie w każdym miejscu, jednak, jeśli nie ma kontaktu z innymi zwierzętami, to chodź trochę przeciwdziałamy temu zarażeniu.

Petsitter - czym się zajmuje się psi opiekun?_2
Źródło: Freepik

Czy mój psiak potrzebuje petsittera?

Jeśli zauważamy, że pupil ciężko znosi nasze nieobecności (np. w czasie dłużej zmiany w pracy, która trwa więcej niż 8h) to zdecydowanie powinniśmy o tym pomyśleć. Psia depresja, lęk separacyjny i inne tego typu zaburzenia mogą być tego efektem. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję wynajęcia petsittera. Możemy poprosić go, aby przez kilka godzin dziennie zajmował się psem. Psiak nie będzie już sam, będzie zadbany i dopieszczony. Jeśli zauważymy poprawę samopoczucia psa, to możesz być pewny, że to była dobra decyzja.

Koszt petsittera

Usługę opieki nie da się niestety jednoznacznie wycenić ze względu na zmienne, które na nią wpływają. Stawka podana przez petsittera jest zwykle ruchoma i będzie się ona dostosowywała względem zwierzaka, którym będzie się zajmować. Ogólnie cena głównie zależy od:

– miejsca i miasta

– sezonu i konkretnej daty

– wielkości zwierzaka

– dodatkowych zabiegów wykraczających poza podstawowy zakres opieki

– długość opieki

– forma opieki

Zwykle ceny ustalane są indywidualnie pod konkretne wymagania i potrzeby właścicieli i ich pupili.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820