logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Petsitter – fachowa pomoc

Często decydując się na oddanie zwierzaka komuś pod opiekę (poza rodziną i znajomymi) wybieramy petsittera. Jest to bardzo dobry wybór, jeśli nasz pupil lubi bliskie towarzystwo innych ludzi. Łatwo zostać petsitterem. Jednak nie zawsze opieka ta jest na najwyższym poziomie, która zadowoliłaby czworonożnego przyjaciela.

Wykwalifikowany petsitter

Opiekun po kursie petsitterskim staje się dyplomowanym petsitterem. Oczywiście do pełni wszystkiego jest jeszcze potrzebne doświadczenie, ponieważ kursy to nie wszystko. Kurs profesjonalnie przygotowuje takie osoby pod kątem wiedzy teoretycznej, którą będą mogli wykorzystać w praktyce. Zdobędzie podstawowe informacje na temat zachowania zwierząt (kotów i psów), z elementami anatomii, fizjologii, zoosemiotyki i tresury. Zapotrzebowanie na profesjonalistów cały czas rośnie, ze względu na to, że właściciele boją się o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich małych przyjaciół. Ważne jest więc, aby petsitter ukończył taki kurs i wybierając opiekuna, sprawdzajmy to.

Petsitter – fachowa pomoc
Źródło: Freepik

Dodatkowymi szkoleniami jest:

– pierwsza pomoc dla zwierząt, co jest świetnym atutem. Petsitter później będzie wiedział, jak udzielić pomocy w razie wypadku,

– szkolenia behawiorystyczne. Podstawowa wiedza na temat zachowań zwierząt pozwoli wychwycić wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu pupili, których właściciele mogą nie zauważać. Zwykle jest to spowodowane zbyt wczesnym zabraniem od matki, przewlekły stres, źle ustawiona kuweta lub legowisko. Właściciele w dalszej kolejności będą mogli eliminować czynniki, które powodują te nieprawidłowości.

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Petsitter – możesz na niego liczyć

Petsitter jest zdecydowanie bardziej dostępny niż hotel dla zwierząt. Przyjmuje on mniejszą liczbę zwierząt, przez co nawiązuje się pewna relacja. Oczywiście jest to atut, ponieważ jest to relacja z korzyściami dla wszystkich. Właściciel będzie miał dostęp do opiekuna o każdej porze, a petsitter stałe źródło dochodu oraz zaprzyjaźnionego zwierzaka. Opieka nad zaprzyjaźnionym pupilem jest zdecydowanie prostsza, niż kiedy petsitter bierze nowego zwierzaka. Takie pupila opiekun już zna, wie, jak zachowuje się na spacerze czy może biegać bez smyczy, jak karmić i wie co dla niego będzie najlepsze.

Pełna dostępność petsittera gwarantuje nam, że nawet jeśli wyjazd czy poważniejsza choroba nas zaskoczy z dnia na dzień, petsitter chętnie zajmie się naszym pupilem.

Fachowa pomoc

Kwalifikacje petsittera pozwalają na dobór odpowiednich metod opieki i kontaktu z pupilem. Jest to ważne, ponieważ nie każdy zwierzak jest taki sam. Inne potrzebują mniej czułości, a inne więcej zabawy i aktywności. W kwestii spacerów opiekun dostosuje ich ilość do konkretnej rasy i wymagań. Dodatkowo może uzupełnić ten czas zabawami i treningami posłuszeństwa. Pomoc może mieć różne formy:

– opieka całodobowa – zwykle kilkudniowa

– opieka godzinowa – kiedy musimy wyjść na dłużej niż 8 godzin, kiedy nie mamy czasu zaprowadzić zwierzaka do weterynarza czy groomera itp.

spacery – opiekun, który specjalizuje się tylko w wyprowadzaniu to dog walker

– opieka w domu petsittera lub w domu właściciela

Petsitter – fachowa pomoc
Źródło: Freepik

Zadania petsittera

Poza podstawowymi zadaniami takimi jak: karminie, wyprowadzanie, bawienie się, pielęgnowanie sierści, wyczyszczenie kuwety, są inne rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to także:
– organizowanie spotkań zapoznawczych, jeśli pupil jest pierwszy raz u petsittera

– dokumentowanie wszelkich aktywności pupila

– zdawanie relacji z tego co pupil robił przez cały dzień

– podpisywanie umów z właścicielami

– podawanie leków, jeśli zwierzak jakieś przyjmuje

– sprzątanie po zwierzaku

– dotrzymywanie towarzystwa w czasie nieobecności właścicieli

Opieka nad zwierzakiem to sama przyjemność dla petsittera, ale pamiętać trzeba, że jest to także duża odpowiedzialność. Choć praca taka może wydawać się nieskomplikowana i mało wartościowa, to wbrew pozorom wiąże się z dużym zaufaniem, jakim opiekun został obdarzony przez właściciela. Opiekun dla zwierząt jest porównywany do niani dla dzieci. Pies bądź kot jest uznawany za członka rodziny, którego się bardzo kocha i chce się dla niego jak najlepiej.

Opiekun zwierząt – jemu trzeba powiedzieć wszystko!

Gdzie znajdę petsittera?

Z pomocą przychodzi strona animalhotels.com, która jest bazą hoteli i opiekunów z całej Polski. Jest to strona, gdzie bez wychodzenia z domu, można przegląda mnóstwo ofert ze swojej okolicy i porównywać je względem ceny, opisów, lokalizacji i wszelkich preferencji. Kontakt również jest prosty, ponieważ wystarczy wypełnić formularz rezerwacji, by przejść do kolejnego okna, gdzie piszemy krótką wiadomość do potencjalnego opiekuna bądź hotelu. Jest to szybkie, proste i wygodne. Nie musisz nigdzie dzwonić. Można jednocześnie próbować kontaktować się z wieloma opiekunami naraz. Platforma animalhotels.com powstała właśnie z myślą, aby przyspieszyć cały proces szukania i wynajmowania opiekuna. Wszystko to, co robimy, jest z myślą o zwierzętach.

Ostatecznie decyzja należy do właściciela, który powinien kierować się dobrem swojego pupila. Jeśli pies na spotkaniu zapoznawczym nie do końca zaakceptuje opiekuna, zdecydowanie nie powinniśmy wybierać takiego hotelu czy petsittera. Najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo psa.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820