logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Petsitter – niańka dla Twojego zwierzaka

Typowy scenariusz: planujesz wyjazd, a twój zwierzak nie może z Tobą jechać. Pierwsze o czym myślisz to poproszenie rodziny o pomoc. Jednak oni odmawiają. Pytasz znajomych – też nie mają czasu albo wyjeżdżają. Sąsiedzi nie wchodzą w grę, bo to starsze osoby, które nie zapanują nad Twoim energicznym zwierzakiem. I co teraz? Tutaj z pomocą przychodzi petsitter. Jest to najlepsza niańka dla Twojego zwierzaka.

Kim jest petsitter?

Petsitter wzięło się od angielskiego słowa babysitter, które oznacza opiekunkę do dziecka, inaczej nianię. Stąd przekształcono słowo na petsitter – opiekunkę pupila. Opiekun jest jedną z możliwych opcji opieki tymczasowej, które możesz wybrać. Jego główną zaletą jest to, że jest dostępny i zaopiekuje się Twoim zwierzakiem z przyjemnością. Takie osoby zwykle kochają zwierzęta i przebywanie w ich otoczeniu wiąże się z samą przyjemnością. Troskliwie zadbają o Twojego pupila w czasie Twojej nieobecności. Nie będziesz się musiał niczym martwić. Petsitter jest zdecydowanie bardziej dostępny niż hotel dla psa czy hotel dla kota. Przyjmuje on zdecydowanie mniejszą liczbę zwierząt, zwykle ze względu na dostępną mniejszą powierzchnię. Przez to nawiązuje się również relacja. Oczywiście jest to atut, ponieważ jest to relacja z korzyściami dla obu stron. Właściciel pupila będzie miał dostęp do opiekuna o każdej porze, a opiekun stałe źródło dochodu oraz zaprzyjaźnionego zwierzaka.

petsitter - niańka dla Twojego zwierzaka
Źródło: Freepik

Ustalenia szczegółów opieki

Jest to bardzo ważny etap, ponieważ to od niego zależy jak petsitter dostosuje opiekę do danego zwierzaka. Zwierzęta mają różne charaktery i potrzeby, tak samo jak ludzie. Nie ma dwóch identycznych osób, bo zawsze każdy ma różne preferencje, jest przyzwyczajona do czegoś innego, inaczej jesteśmy wychowani.

| Potrzebujesz opieki? Odwiedź animalhotels.com

Różne są zwierzęta i ich potrzeby

Przekłada się to również na zwierzęta. Zwłaszcza te domowe, które są wychowywane przez ludzi. Przykładem jest fakt, że niektóre ze zwierząt (zwłaszcza koty) wolą w samotności przetrwać czas bez właściciela, niż oswajać się z obcą osobą, jaką jest opiekun. Niektóre już mają taki charakter i całe dnie przesiedziałyby w samotności. Wtedy opiekun powinien jedynie zadbać o bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby takie jak: wyżywienie, dostęp do świeżej wody, czysta kuweta i miejsce do spania. Samotnikom nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Jeśli przekroczymy granicę przestrzeni osobistej zwierzaka, może on nam zrobić krzywdę. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel przekazał wszystkie szczegóły dotyczące życia zwierzaka. Dotyczyć to powinno nie tylko elementów, których nie lubi, ale także te, które sprawiają mu przyjemność, jak wygląda codzienna rutyna, jak reagować w kryzysowych sytuacjach.

Petsitter czy hotel dla psa?

Wymagana wyprawka pupila

Zwykle to w kwestii właściciela jest, aby dostarczyć wszystkie rzeczy zwierzaka. Chodzi tutaj o to, żeby zwierzak czuł znajome zapachy, czuł się jak u siebie. Zredukujemy w ten sposób jego stres. Poczuje się również bezpiecznie. Chętniej otworzy się na nowe otoczenie.

Właściciel powinien zabrać przede wszystkim:

– karmę z miskami

– drapak

– kuwetę ze żwirkiem

– kocyk lub jakiś kawałek materiału należący do właściciela

– zabawki

– leki, jeśli zwierzak jakieś przyjmuje

– smycz z obrożą i adresatką lub szelki

– książeczkę zdrowia zwierzaka

– oraz wiele innych potrzebnych rzeczy, które petsitter będzie wymagał.

Zabranie swoich rzeczy spowoduje, że zwierzak nie zarazi się jakąś chorobą od pupila, który przed nim bawił się zabawkami czy korzystał z drapaka. Co więcej, zwierzęta nie przepadają za zmianami. Zmiana karmy może skutkować zmianą pracy układu pokarmowego. Wtedy musimy się liczyć z rozwolnieniami, zatwardzeniami czy wymiotami. W najgorszych przypadkach pupil może odmawiać jedzenia. W kwestii zmiany żwirku na ten petsittera, może skutkować załatwianiem się poza kuwetą. Dlatego zabranie powyższych przedmiotów ze sobą jest bardzo ważne. Nie róbmy dodatkowych problemów opiekunowi, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza opieka.

petsitter - niańka dla Twojego zwierzaka
Źródło: Freepik

Dłuższa współpraca to zysk dla obu stron

Tak jak z opiekunką dla dziecka, petsitter będzie zdecydowanie bardziej dostępny dla swojego klienta, który regularnie korzysta z jego usług. Będzie dbał o relację ze stałymi klientami. Dodatkowo opieka nad zwierzakiem, którego się już zna jest zdecydowanie mniej skomplikowana. Opiekun zna już jego zwyczaje, potrzeby, co lubi, a czego nie.

Petsitter – fachowa pomoc

Co może petsitter zrobić dla właściciela?

Opiekun jest dla właściciela z zachowaniem dobra zwierzęcia. Dlatego powinien starać się spełniać jego wymagania. Dobrym zwyczajem jest relacjonowanie co robi pupil przez cały czas nieobecności. Można to robić wysyłając zdjęcia lub nagrania wideo, co w danym momencie zwierzak robi. Komunikacja może następować przez social media, wiadomości sms czy platformę aniamlhotels. Niektórzy petsitterzy z doświadczeniem relacjonują np. spacery z psami. Wtedy właściciel ma pewność, że jego kochany pupil jest cały i zdrowy. Opiekun powinien również opowiadać co robił pupil w ciągu dnia, jak się zachowywał. Powinien opisać co jadł, czy się bawił, jaki miał nastrój, czy robił drzemkę o stałej porze.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820