logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Pies i kot to nie rzecz – opieka nad zwierzętami

W wielu badaniach, które przeprowadzono, pojawiają się wnioski, że mężczyźni częściej niż kobiety, przyznają się do przedmiotowego traktowania zwierząt. Jednak pies i kot to nie rzecz. Opieka nad zwierzętami jest dość wymagająca, ale powinniśmy dbać o nie z godnością i wszelkimi normami. Jednak jest to problem wielopłaszczyznowy i nie ma możliwości wyeliminować go całkowicie. Istnieje jednak możliwość edukowania, jak wygląda prawidłowa opieka nad zwierzętami.

Opieka nad zwierzętami a aspekty prawne

Skąd się bierze okrucieństwo wobec zwierząt?

Przedmiotowe traktowanie zwierząt jest niestety głęboko zakorzenione w podświadomości człowieka. Dodatkowo powiązane jest to z działaniami agresywnymi, które również istnieją od zawsze. Niestety agresja ta zwykle wyładowywana jest na osobnikach słabszych i bezbronnych – czyli psach i kotach. Samo okrucieństwo wywoływane jest przez uczucie satysfakcji z cierpienia innej istoty. Takie uczucie pojawia się jednak tylko u części społeczeństwa. Nie tylko u dorosłych, ale obserwuje się je także u dzieci. Na szczęście w większości jesteśmy uwrażliwieniu na cierpienie i krzywdę zwierząt. Zdaniem profesora nauk biologicznych, Andrzeja Elżanowskiego, gdyby sprawca zdawał sobie sprawę z cierpienia, nie czułby żadnej przyjemności. Dodatkowo uważa, że czynnikiem nasilającym wszelkie akty okrucieństwa jest poczucie bezkarności.

Pies i kot to nie rzecz – opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Co można nazwać „przedmiotowym traktowaniem”?

Niewiele z nas ma świadomość co jest zabronione, a co nie. Przykładem tego jest trzymanie zwierząt w zbyt małych kojcach czy pomieszczeniach. Okrucieństwo bierze się również z braku edukacji i życie w niewiedzy opartej na starych stereotypach. Psycholog Anna Schmidt-Przeździecka w swojej publikacji zaznacza, że istnieje wiele różnych przypadków, w których właściciele lubią zwierzaka, trochę go trzymają w domu, trochę na podwórku, ale nie wiedzą, że on sam się nie nakarmi i nie napije, jak nie będzie miał niczego.

Potrzebujesz petsittesra? Odwiedź animalhotels.com

Do niegodziwego traktowania zwierząt można zaliczyć (poza czynnościami, które są oczywiste i mogą ciężko krzywdzić zwierzę):

– kupno zwierzęcia dla rozrywki dziecka

– moda na określone rasy

– bezmyślne rozmnażanie psów i kotów

– sprzedaż zwierząt domowych ze świadomością, że czeka je śmierć

– zabijanie nieprzydatnych zwierząt

– tolerowanie złego traktowania zwierząt przez dzieci

– przetrzymywanie dużych psów w małych mieszkaniach

– porzucanie zwierząt przed okresem wakacyjnym

– intensywne treningi

– organizowanie i branie udział w walkach zwierząt

– różne formy kłusownictwa

– wykorzystywanie zwierząt do testowania kosmetyków i medykamentów.

Pies i kot to nie rzecz – opieka nad zwierzętami
Źródło: freepik

Jak wygląda prawidłowa opieka nad zwierzętami?

Prawidłowa opieka nad zwierzętami nastawiona jest przede wszystkim na dobro zwierzęcia. Podstawowym elementem właściwej opieki jest:

– zbilansowane karmienie i dostęp do świeżej wody,

– zapewnienie bezpieczeństwa,

– dostarczanie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej,

– dbanie o higienę,

– zapewnienie odpowiednich warunków do życia razem z miejscem do wypoczynku,

– dbanie o zdrowie (regularne wizyty u weterynarza i przestrzeganie szczepień).

Dodatkowo posiadając malutkie dzieci starajmy się uwrażliwić je na cierpienie zwierzęcia. Obraz dziecka ciągnącego kota lub psa za ogon jest dość częste. W takich sytuacjach starajmy się uczyć dziecko od najmłodszych lat, że to delikatne istoty i nie można im robić krzywdy. Jest to także element bezpieczeństwa, które właściciel (i obowiązek każdego rodzica) musi zapewnić. Jednak należy tutaj zaznaczyć, że dzieci są pomijane i pomija się ich odpowiedzialności za ich czyny. Zaniedbanie tego może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji w przyszłości.

Podróże z psem i kotem za granicę. Opieka nad zwierzętami

Co zrobić, kiedy nie możemy się opiekować psem i kotem?

Jednak, kiedy nie możesz się zająć swoim pupilem (musisz wyjechać) nie porzucaj go bezmyślnie lub nie oddawaj do schroniska. Nie oddawaj go także rodzinie, która może nie znać się na prawidłowej opiece. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą hotele dla zwierząt i petsitterzy. Oni tylko czekają, żeby tylko zająć się twoim pupilem w czasie Twojej nieobecności.

Tutaj może Ci również pomóc strona animalhotels.com. Jest to strona, która łączy właścicieli zwierząt z opiekunami. Na stronie znajdziesz najlepszych opiekunów z całej Polski. Opiekun może być nawet w Twojej okolicy. Co musisz zrobić? W wyszukiwarce wybierz przedział czasowy nieobecności, ilość i rodzaj zwierzaków oraz wpisz miejscowość. Po wyszukaniu pojawi Ci się cała lista dostępnych opiekunów z możliwością podglądu ich na mapie. Wszystkie oferty są zebrane w jednym miejscu i nie musisz przeszukiwać całego Internetu, żeby znaleźć tego idealnego opiekuna dla swojego pupila. Możesz kontaktować się z opiekunami poprzez chat. Możesz wysyłać im zdjęcia swojego pupila, a on może odsyłać zdjęcia z opieki u niego. Strona posiada wiele funkcji, które ułatwią skorzystanie z usług petsittera.

Potrzebujesz petsittesra? Odwiedź animalhotels.com

Zadbajmy o zwierzaka tak jak o siebie, a on odpłaci się nam bezgranicznym uznaniem, miłością i wiernością. Będzie naszym pocieszeniem i towarzyszem. Pomyślmy dwa razy zanim coś zrobimy.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820