logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Pies i kot w jednym domu – opieka nad zwierzętami

Przyjęło się sądzić, że świat amatorów zwierząt dzieli się na psie i kocie obozy i że stworzenie domu dla obu zwierzaków i relacji między nimi jest wręcz niemożliwe. Otóż rozwiewamy wątpliwości. Posiadanie pod jednym dachem psa i kota niesie za sobą szereg wyzwań. Jednak dzięki wdrożeniu kilku zasad może się stać łatwiejsze i rozwiać zakorzenione w naszych głowach przysłowiowe myślenie o relacji „jak pies z kotem”.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Wspólne dorastanie zwierzaków

Jeśli marzysz o wielogatunkowej rodzinie, warto tę decyzję podjąć już na początkowym etapie. Zwierzakom będzie o wiele łatwiej zaakceptować siebie, jeśli będą wspólnie dorastać. Sprzyja temu fakt, że na początkowym etapie życia, pupile nie posiadają jeszcze ukształtowanych instynktów, dzięki czemu będą kształtować je wspólnie i uczestniczyć razem w procesie socjalizacji. Żadne zwierzę nie powinno wtedy odgórnie dominować. Istotne jest też traktowanie zwierząt na tym samym poziomie, wtedy żadne z nich nie powinno odczuć zagrożenia i odrzucenia, pomogłoby wywołać w nich negatywne emocje.

Pies i kot w jednym domu – opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Jeśli jednak decydujesz się na wprowadzenie do domu psa lub kota na późniejszym etapie, postaw na cierpliwość. Nie zakładaj, że zwierzęta same się dotrą, musisz uważnie uczestniczyć w tym procesie. Daj im czas, przestrzeń i uwagę każdemu z osobna. Pamiętaj, że psy i koty mają inne priorytety. Dla psa będzie to uwaga człowieka, kot natomiast potrzebuje więcej przestrzeni. Przed wprowadzeniem innego zwierzaka do domu, obserwuj reakcje domowego pupila na inne zwierzęta. Zapoznawaj go z innymi czworonogami, nie izoluj, to z pewnością pomoże mu w późniejszym budowaniu relacji. Zadbaj też o zdrowie i szczepienia obu pupili.

Petsitter – fachowa pomoc

Przyzwyczajanie zwierząt do siebie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile czasu zajmie zwierzakom zaakceptowanie siebie nawzajem. Jednak wszyscy wiemy, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego zadbaj o odpowiednie zapoznanie. Nie rzucaj pupili na głęboką wodę. Psa wprowadź na smyczy, żeby kontrolować jego ruchy, nie przyśpieszaj ich, a za spokojne zachowania nagradzaj zwierzaki przysmakami. Nie wykonuj wcześniej czynności, które zdenerwują pupila albo sprawią, że będzie nadmiernie pobudzony.  Miej na uwadze, że dla udomowionego czworonoga, wprowadzenie drugiego idzie w parze z zagrożeniem i naruszeniem przestrzeni. Dlatego daj mu w tym czasie dużo uwagi i czułości, by czuł się bezpiecznie. 

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Pies i kot w jednym domu – opieka nad zwierzętami
Źródło: Freepik

Pamiętaj, że nie zawsze obustronna akceptacja pupili będzie równoznaczna ze wspólnymi zabawami, spaniem na jednym posłaniu i dzieleniem się zabawkami, mimo że do tego dążymy. Najważniejsze, żeby zwierzaki umiały żyć ze sobą, nawet jeśli będzie to szło w parze z ignorancją i wyznaczeniem swojego terenu. Jednak możesz zadbać o to, żeby między zwierzakami było więcej interakcji niż starć. Przede wszystkim zwróć uwagę na ułożenie misek z karmami i z wodą oraz legowisk. Każde zwierzę musi mieć swój teren, na którym będzie sam ze swoimi potrzebami. Podobną zasadę stosuj z zabawkami i przysmakami.

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Kiedy pojawia się konflikt, odizoluj zwierzęta od siebie, a jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz pomocy w tym niełatwym procesie, skorzystaj z pomocy szkoleniowca lub behawiorysty.

| psie i kocie spacery

Joanna Karp

Joanna Karp