logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Pies i kot w pociągu

Sezon wakacyjny obfituje w liczne podróże. Niektórzy wybierają klasycznie podróż samochodem, inni samolot, ale są osoby, które zdecydują się na pociąg. Jednak zanim wyruszymy w podróż pociągiem pojawia się jedno pytanie. Czy mogę przewozić zwierzęta pociągiem? Pies i kot w pociągu to nadal rzadki widok, ale jest to możliwe. 

Przewóz zwierząt domowych

Urząd Transportu Kolejowego na swojej oficjalnej stronie internetowej umieścił informacje, że wszystkie spółki kolejowe dają możliwość podróżowania ze zwierzętami domowymi. Istnieją również odpowiednie przepisy, które konkretnie zaznaczają co zrobić z takim zwierzęciem. Te zasady nie obejmują psów przewodników i asy oraz psów szkolących na psy asystujące. Jednak w każdym przypadku najważniejsze jest zachowanie spokoju pasażerów. Kiedy któryś z nich wyrazi sprzeciw do umieszczenia pupila w konkretnym wagonie/przedziale, konduktor ma obowiązek umieścić go w innym miejscu. Jeśli natomiast nie ma innego miejsca w pociągu (pociąg jest wypełniony po brzegi pasażerami, walizkami itp.) konduktor ma możliwość wyproszenia podróżnego ze zwierzakiem na najbliższej stacji. Pocieszeniem w takiej sytuacji jest fakt, że przewoźnik kolejowy może nam zwrócić pieniądze za część niewykorzystanego biletu.

Pies i kot w pociągu
Źródło: Freepik

Opłaty

Część spółek kolejowych nie pobiera opłat za przewóz zwierzaków (np. Koleje Mazowieckie). W przypadku pociągów Intercity bezpłatny jest przewóz małych zwierząt, które umieszczone są w transporterach. Warunkiem jest jednak niezakłócanie spokoju podróżujących. Gdy nie umieścimy pupila w transporterze, musimy zakupić dla niego specjalny bilet. Kwota jest różna w zależności od przewoźnika. Jadąc:

– Intercity zapłacimy za pupila 15,20zł,

– Polregio i koleje Dolnośląskie zapłacimy 4,50zł.

Cena jest niezależna od długości trasy, jaką będzie pupil podróżował.

Jak przygotować się na pojawienie kota w domu?

Czego nie wolno?

Zasady są zasadami i trzeba je przestrzegać. Jeśli już zabieramy pupila w podróż pociągiem pamiętajmy czego nam nie wolno. Przede wszystkim zabrania się:

– zabierania zwierząt do wagonów gastronomicznych,

– nie może siedzieć na miejscu dla pasażerów (w przypadku zwierząt, które nie są umieszczone w transporterze),

– zabierania pupili do wagonów WL (wagonów sypialnianych),

– umieszczania zwierząt na miejscu do leżenia w wagonie Bc (wagonów z miejscami do leżenia).

Powyższe zakazy dotyczą głównie pociągów Intercity. Spółki kolejowe przemieszczające się po krótkich trasach zwykle nie mają takich ograniczeń ze względów technicznych (nie ma w nich wagonów gastronomicznych i sypialnianych). Warto pamiętać, że jeśli właściciel przewożonego pupila nie przestrzega zasad to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Profesjonalna opieka nad kotem – catsitter i koci hotel

Jak przygotować psa i kota do podróży pociągiem?

Nieważne jak bardzo ufamy swojemu pupilowi, lepiej zaopatrzyć się przede wszystkim w transporter. Regulamin Intercity mówi, że „transporter musi skutecznie ograniczyć dostęp zwierzęcia do otoczenia i zabezpieczać przed wyrządzeniem szkody osobom lub mieniu. Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub trzymać na kolanach by zwierzę czuło się bezpiecznie”. Więc zanim wybierzemy się w podróż musimy zaopatrzyć się w transporter, smycz, książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami (najważniejsze jest to przeciw wściekliźnie), miska na wodę i jedzenie, ewentualnie specjalna butelka na wodę, kaganiec. Kagańca nie trzeba od razu zakładać, jeśli zwierzę przebywa w transporterze. Wybierając kaganiec omijajmy wszelkie te, które utrudniają zwierzęciu oddychanie.

Pies i kot w pociągu
Źródło: Freepik

Sposoby na uspokojenie zwierzaka w pociągu

Każde zwierzę jest inne, dlatego warto rozeznać się wcześniej, jak zareaguje. Zanim wybierzemy się w długą podróż, sprawdźmy jak nasze zwierzę reaguje na taką formę komunikacji. W czasie takie próby przetestujmy różne techniki uspokajania zwierzaka. W wyjątkowych sytuacjach, te typowe i najczęściej stosowane mogą nie mieć zastosowania.

Znanymi sposobami na uspokojenie są przedmioty ze znanymi zapachami: kocyki, maty, poduszki itp. Znajomy zapach, ma uspokoić zwierzaka i dodatkowo stworzyć mu przestrzeń, w której poczuje się jak w domu. Warto zabrać również jakieś zabawki. Jednak nie mogą one być hałaśliwe, by nie drażnić innych podróżujących. Dodatkowo nie mogą one angażować ruchowo pupila. Zabierzmy w podróż także smaczki. Niech one jednak będą o mało intensywnym zapachu. Współpasażerowie mogą skarżyć się na nieprzyjemny zapach kocich lub psich smaczków. Wszystko co robimy musi być jak najbardziej dyskretne.

Nie używajmy niskiego, smutnego czy pocieszającego głosu. Zwierzę wtedy poczuje większy niepokój. Jego stres znacznie wzrośnie i tylko zaszkodzimy mu. W takiej sytuacji mówmy normalnym głosem, tak jakby nic się nie działo, a sytuacja była jak najbardziej normalna.

Nie stosujmy również środków farmakologicznych, ponieważ pupil jedynie znieruchomieje, ale nadal będzie czuł się źle. Jego lęk i stres zostaną spotęgowane. Lepszym wyborem będzie zakup feromonów, które wprowadzą pupila w przyjemny nastrój. Jednak zanim zdecydujemy się na podanie jakichkolwiek środków, skonsultujmy się z weterynarzem.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820