infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Posiadanie psa a alergia

Wszelkie alergie, w tym te na zwierzęta, to problem, który dotyka coraz więcej osób i powoduje w naszym życiu liczne ograniczenia. Kichanie, łzawienie czy problemy z oddychaniem sprawiają, że na myśl o objawach, wycofujemy się z kontaktu z czworonogiem. Ale czy alergia jednoznacznie wyklucza posiadanie pupila? Czy istnieją psy hipoalergiczne? Czy i jaki mamy na to wpływ?

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Objawy alergii

Szacuje się, że blisko ponad 10% osób cierpi na alergie spowodowane obecnością zwierząt, a podatni są najczęściej ci, którzy chorują na astmę. Najczęściej reakcje alergiczne przyjmują właśnie postać astmy, atopowego zapalenia skóry czy alergicznego nieżytu nosa. Co ciekawe, reakcje alergiczne występują nie tylko po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Mogą się nasilić, gdy przebywamy z czworonogiem w tym samym pomieszczeniu albo gdy zwierzak był w nim przed nami. Dzieje się tak, ponieważ alergeny mogą gromadzić się nawet razem z kurzem i unosić w powietrzu.

Posiadanie psa a alergia
Źródło: Freepik

Wbrew powszechnej opinii, sierść psa nie zawiera alergenów, a często jest miejscem, w którym się one osadzają i pełni ona funkcję nośnika. Najsilniejsze alergeny (spośród 28 wykrytych) znajdują się w złuszczonym naskórku i ślinie, mniej natomiast jest ich w kale, moczu czy krwi. Za rasy wytwarzające dużą ilość niepożądanego, złuszczonego naskórka uznaje się charty, dobermany, owczarki niemieckie i cocker spaniele. Odpowiedzialne za reakcje alergiczną jest białko obecne w złuszczonym naskórku i ślinie. Ilość wytwarzanego, uczulającego ludzi białka jest niezależna od rasy czy wieku czworonoga

Kim jest Petsitter? Wszystko o opiekunie dla zwierząt

Mimo wielu sprzecznych informacji nie ma ras psów „niealergizujących”. Jednak, żeby zniwelować ryzyko alergii, unikajmy intensywnie śliniących się psów takich jak buldogi, dogi niemieckie czy boksery. Pomimo że uznaje się, że rodzaj sierści ma wpływ na stopień alergizowania, badania wykazały, że psy bez podszerstka, które zrzucają mniej sierści, a tym samym – roznoszą mniej alergizującego naskórka, wytwarzają taką samą ilość uczulającego białka co te z podszerstkiem. Co ciekawe, za najbardziej alergizujące uważa się yorki i pudle. Nie ma jednak potwierdzenia na to, które czworonogi będą uczulać najmniej. Jest to głównie zależne od naszych predyspozycji genetycznych, skłonności do alergii i reakcji.

Posiadanie psa a alergia
Źródło: Freepik

Jak zmniejszyć ryzyko występowania alergii?

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Często chęć posiadania zwierzaka i miłość do niego przeważa nad wszystkimi negatywnymi skutkami alergii.  Wtedy możemy pozwolić sobie na długotrwałe i często niestety kosztowne odczulanie, które w parze z cierpliwością może przynieść pozytywne skutki. Mniej inwazyjną opcją będzie wspomaganie się lekami, najlepiej po wcześniejszym skonsultowaniu ich z alergologiem. Istnieją też jednak domowe sposoby na to, by zmniejszyć ryzyko występowania reakcji alergicznych. Jedną z nich jest stosowanie oczyszczacza powietrza, które ma za zadanie usunięcie części alergenów z naszej przestrzeni. Pomoże również pedantyzm. Częste sprzątanie, w tym odkurzanie pomieszczeń usunie nadmiar sierści, a tym sposobem – czynnik alergizujące.

Hotel dla psa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Unikaj przedmiotów, które gromadzą kurz, dywanów, a nawet zasłon. Zadbaj również o odpowiednią dezynfekcję przestrzeni i o to, by Twój zwierzak miał swój kąt. Nie pozwól mu przebywać na swoim łóżku. Pies alergika również powinien być częściej kąpany.Przed zdecydowaniem się na stworzenie domu dla czworonoga, spróbuj kontaktu z różnymi rasami, by przekonać się, czy i które alergizują Cię najmocniej. Często wdrożenie tych zasad oraz kontakt z weterynarzem i alergologiem niwelują skutki alergii, jednak odpowiedzialne będzie również, zbadania ryzyka występowania alergii i czynników alergizujących przed przygarnięciem pupila. 

Joanna Jarp

Joanna Jarp