infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Prawidłowa pielęgnacja psa. Opiekun zwierząt

Opieka nad czworonogiem to nieustająca praca. Dbajmy o jego higienę psychiczną poprzez zabawy i poświęcanie mu uwagi, ale też o regularną higienę w kontekście dbania o sierść, czyszczenia uszu, kontrolowania stanu jego uzębienia i utrzymania odpowiedniej długości pazurów. Regularne zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd Twojego pupila, ale przede wszystkim jego samopoczucie.

Jak dbać o sierść?

  • Regularne wyczesywanie martwych włosów za pomocą dobrze dobranej szczotki to klucz do lśniącej i zdrowej sierści. Częstotliwość czesania zależy od rasy psa. Długowłose należy czesać kilka razy w tygodniu, natomiast krótkowłose wystarczy raz na tydzień. Dopasujmy regularność do indywidualnych potrzeb oraz do pory roku. 
  • Regularne kąpiele – podobnie jak w przypadku czesania, tutaj również częstotliwość musimy uzależnić od indywidualnych potrzeb psa, jego aktywności fizycznej oraz pory roku. Adekwatnie – długowłose czworonogi wymagają więcej i częściej, dlatego zaleca się kąpiel raz w tygodniu. W przypadku psów o krótkiej, przylegającej sierści sugeruje się kąpiel raz w miesiącu. Psy z podszerstkiem i te, które żyją  na powietrzu, wystarczy kąpać raz na kwartał.  Pamiętajmy o dobraniu odpowiednich kosmetyków – szamponu i odżywki. Kąpiel dzielimy na dwa etapy – pierwszym z nich jest dokładne umycie zwierzaka szamponem i spłukanie, drugim – wmasowanie odżywki. Ważne jest również osuszenie psa, przyda się tutaj suszarka z ciepłym, ale nie gorącym powietrzem.
Prawidłowa pielęgnacja psa
Źródło: Freepik

Pamiętaj, że pielęgnacja nie może kojarzyć się psu z torturą, dlatego nagradzaj go przekąskami. 

Co z uszami? 

Przynajmniej raz w tygodniu skontroluj uszy swojego pupila. Sprawdź, czy nie zalega w nich ciemna woskowina lub niepożądane ciało obce. Jeśli w uchu zobaczymy i poczujemy (!) coś niepożądanego, udajmy się do weterynarza na kontrolę. Nie próbujmy na siłę, w takim przypadku, oczyszczać ich samodzielnie, ponieważ może to czworonogowi dostarczyć niepotrzebnego bólu, a na pewno nie róbmy tego za pomocą patyczków dousznych. Do domowego, profilaktycznego oczyszczania uszu użyjcie specjalnego płynu weterynaryjnego, a do przetarcia małżowiny usznej – jałowego gazika nasączonego wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli psiak często potrząsa uszami albo trąca nimi fragmenty mebli, to oznaka, by je skontrolować. 

Psi manicure? 

Przerośnięte pazury mogą sprawiać ból naszemu pupilowi podczas chodzenia, drapania i zabaw, dlatego tak ważne jest ich regularne obcinanie. Jednak czynność ta wcale nie jest taka prosta. Jeśli nasz psiak regularnie uczęszcza do groomera, mamy ułatwione zadanie, ale jeśli nie korzystamy z tego typu usług, zadanie to przypada nam. Ważne przy samodzielnym obcinaniu jest, by znać specyfikę rasy naszego pupila i budowę jego łapek. Jeśli pazury naszego czworonoga są jasne, nie ma wątpliwości jak obcinać, w przypadku, jeśli są ciemne, musimy uważać, by podczas obcinania nie uszkodzić rdzenia. 

Hotel dla psa – rodzaje

Zaniedbane zęby Twojego pupila to nie tylko nieprzyjemny zapach z pyska. Konsekwencją pomogą być liczne ubytki, zapalenie dziąseł, a w najgorszym przypadku – wypadanie zębów. Zapobiegajmy, zamiast leczyć. Wdrożenie tych czynności pomoże nam utrzymać zdrowie naszego pupila. 

  • Mycie zębów przy pomocy specjalnych szczoteczek i past weterynaryjnych. Przyzwyczajenie psiaka do mycia zębów to proces. Istotne jest, by pupil nie bał się dotykania swojego pyska. Zacznijmy od wcierania pasty jałowym gazikiem, następnie palcem, a na kolejnym etapie wprowadźmy szczoteczkę. Regularność w przypadku każdej pielęgnacji jest najważniejsza, dlatego najlepiej, gdybyśmy tę czynność powtarzali każdego dnia. Zakup pasty i szczoteczki skonsultujmy z weterynarzem. 
  • Jeśli nasz pupil nie toleruje mycia zębów, „mniejszym złem” będzie wybór płynu do czyszczenia jamy ustnej, który podamy naszego psiakowi razem z wodą, oszczędzając mu stresu. Ma on na celu utrzymanie zdrowych dziąseł, zniwelowanie kamienia nazębnego i co za tym idzie – zahamowanie rozwoju bakterii. 
  • Specjalistyczne przekąski i kości podawane czworonogowi zniwelują brzydki zapach z pyska, a przede wszystkim, pupil ścierając zęby pozbywa się kamienia nazębnego. Często przekąski te uzupełnione są 
    o witaminy, więc dają zwierzakom podwójną korzyść.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by sprostać zadaniu, powierzmy je specjaliście, w tym przypadku – groomerowi. My będziemy spokojni, ponieważ nasz zwierzak będzie w dobrych rękach, a nasz pupil zazna odrobiny psiego luksusu.

Joanna Radzio

Joanna Radzio