logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Profesjonalna opieka nad kotem – catsitter i koci hotel

Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy, gdy potrzebujemy opieki dla naszego kota – to rodzina. Jest to jednak dość uciążliwa opcja, kiedy prosimy ich o przysługę stosunkowo często. Jeśli jest to opieka trwająca dłużej niż tydzień bądź dwa – też powinniśmy poszukać innego rozwiązania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi catsitter i koci hotel.

Kim jest catsitter?

Jest to rodzaj petsittera, który zajmuje się głównie opieką nad kotami. Specjalizuje się w tym, wie czego potrzebują mruczki i rozumie ich „mowę”. Catsitter posiada szeroką wiedzę w zakresie kotów i ich zachowań. Więc jest to idealna osoba, żeby zająć się Twoim kotem. Taki petsitter zobowiązany jest do opieki nad kotem, gdy jego właściciele nie mogą w danej chwili pełnić tej funkcji. Co za tym idzie opiekun odpowiada za zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila.

Profesjonalna opieka nad kotem - catsitter i koci hotel
Źródło: Freepik

Catsitter może oferować opiekę:

– dochodzącą – odwiedzają kota w miejscu zamieszkania, uzupełniają miski z jedzeniem i wodą, a także wymieniają żwirek w kuwecie. Dodatkowo, jeśli kot potrzebuje kontaktu z człowiekiem, zadaniem petsittera jest pobawienie się z nim, głaskanie itp.

–  w domu opiekuna – catsitter wtedy przyjmuje do siebie podopiecznego i stwarza mu domowe, bezpieczne warunki do życia. Tak samo jak w przypadku formy dochodzącej, catsitter dba o podstawowe potrzeby kota (jedzenie, świeża woda, wymiana żwirku, zabawa, pieszczoty).

| Potrzebujesz opiekuna? Wejdź na animalhotels.com

Koci hotel

Hotel dla kota to alternatywna forma opieki. Hotele oferują tylko możliwość przyjęcia kota do siebie. W jednym hotelu może znajdować się kilka kotów. W hotelu na kotka czeka profesjonalna opieka. Będzie mieszkał w przestronnych pomieszczeniach, aby pupil miał wystarczająco dużo swobody i miejsca. Jeśli oddajemy więcej niż jednego pupila, to jest możliwość, aby były one umieszczone w jednym pomieszczeniu. Obecność drugiego znajomego kota może pozytywnie wpłynąć na ich komfort. Możemy wtedy również negocjować cenę i zamiast płacić za dwa pomieszczenia, zapłacimy za jeden. Niektóre z hoteli mają do dyspozycji wybiegi, gdzie koty mogą swobodnie się bawić. Zwierzaki mają również opcje obcowania z innymi zwierzakami. Jeśli nie jest on przyzwyczajony do obecności innych zwierzaków, będzie umieszczony w odosobnionym pomieszczeniu.

Petsitter – jak zacząć?

Czy opieka nad kotem jest trudna?

Opieka nad kotem nie jest trudna, kiedy odpowiednio się do niej przygotujemy. Wystarczy posiadać trochę wiedzy na temat kotów i ich podstawowych zachowań. Dobre akcesoria, karma, woda i kot będzie już szczęśliwy. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią ilość kryjówek.

Jak dbać o sierść u kota? Zawód opiekun zwierząt

Dlaczego warto wybrać catsittera lub koci hotel?

Jest to bardzo dobra opcja, głównie ze względu na to, że osoby wykonujące dla nas jakąś przysługę nie będą poświęcały całego swojego czasu na opiekę nad naszym kotem. Często też nie mają odpowiedniej wiedzy na temat opieki nad danym kotem. Trudno jednak wymagać tego od takich osób. W końcu robią to tylko z grzeczności. Wybierając catsittera czy koci hotel, mamy pewność, że ktoś zadba o naszego pupila. Kotki, które potrzebują kontaktu z człowiekiem powinny zostać oddane pod opiekę catsitterowi. Taka osoba nie przyjmuje zbyt dużą ilość zwierzaków, więc poświęci danemu podopiecznemu odpowiednią ilość uwagi. Co zyskasz wybierając petsittera? Na pewno indywidualne podejście, którego może zabraknąć w hotelu. Liczy się to, jeśli wiemy, że nasz pies nie lubi przebywać sam i obecność człowieka jest mu potrzebna. Obecność opiekuna zwalczy jego lęk przed samotnością i pupil nie będzie miał traumy. Petsitter może odwiedzać kota w domu lub zabrać go do siebie. Jest to dowolność, która wpływa na korzyść opiekunów. Niektóre kociaki wolą zostać na swoim terenie, gdzie czują się komfortowo, ale innym może to zupełnie nie przeszkadzać. Pozostaje również kwestia zaufania do catsittera. Żeby odwiedzać mruczka w miejscu jego zamieszkania trzeba stworzyć dobrą relację z właścicielami.

Profesjonalna opieka nad kotem - catsitter i koci hotel
Źródło: Freepik

Koszt catsittera i kociego hotelu

Porównując petsittera z hotelem dla kota, przewagę może mieć tutaj cena. Koszt wyboru opiekuna jest zdecydowanie niższy niż w przypadku hotelu. Usługę opieki nie da się niestety jednoznacznie wycenić ze względu na czynniki, które na nią wpływają. Stawka podana przez catsittera lub hotel jest zwykle ruchoma i będzie się ona dostosowywała względem zwierzaka, którym będą się zajmować. Cena głównie zależy od:

– miejsca i miasta

– sezonu i konkretnej daty

– wielkości zwierzaka

– dodatkowych zabiegów wykraczających poza podstawowy zakres opieki

– długość opieki

– forma opieki

– czy jest to catsitter czy koci hotel

Koszt zależy w głównej mierze od rodzaju zwierzaka i jego wielkości. Korzystając regularnie z hotelu czy petsittera, możemy liczyć na rabaty.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820