infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Psia aktywność fizyczna – dog walker ci pomoże

Każdy pies potrzebuje określonej aktywności fizycznej, niezależnie od wielkości i wieku. Uzależnione to jest od potrzeb rasowych. Zdecydowanie większej ilości ruchu potrzebują psy, które pierwotnie zostały wyhodowane do pracy. Jednak psy, tak jak ludzie, mają różne preferencje co do formy aktywności fizycznej. Tutaj z pomocą przychodzi dog walker.

Kim jest dog walker

Dog walker to z angielskiego osoba, która wyprowadza psy. Taka osoba odbiera psa z miejsca zamieszkania, spaceruje z nim, a następnie odstawia na miejsce. Z usług dog walkera wynika mnóstwo korzyści. Pies otrzymuje ruch, które potrzebuje, a właściciel pomoc przy wyprowadzaniu. Często właściciele przez swój tryb życia, nie mają czasu, aby zadbać o odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Dog walker wie, jak wyprowadzać psy, aby czuły się one komfortowo. Jeśli wyprowadza więcej niż jednego psa, to dobiera je względem potrzeb.

Profesjonalny wyprowadzacz psów ma ukończone podstawowe kursy z behawioryzmu oraz kynologii (nauka o psach). Powinien także we własnym zakresie dokształcać się, aby wiedzieć, jak dobierać aktywność do konkretnej rasy psa. Poza kursami ważna jest również umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce. Tutaj liczy się także pomysłowość. Wyprowadzacz powinien urozmaicać każdy spacer, zmieniać trasy, okolicę i dodawać do nich proste aktywne zabawy. Pies nie może nudzić się w trakcie spaceru. Nie może to być krótki spacerek wokoło domu. Prawdziwy dog walker z pewnością będzie robił to z przyjemnością.

Psia aktywność fizyczna – dog walker ci pomoże
Źródło: Freepik

Psi ruch a uwarunkowania potrzeb

Często zapominamy do czego pierwotnie zostały udomowione psy. Jest to pierwszy gatunek zwierząt, który zostaje udomowiony i przystosowany do pracy. Pierwotnie miały bronić terytorium człowieka, zaganiać zwierzęta hodowlane czy polować na dziką zwierzynę. Tak więc, od początku psy były bardzo aktywnymi zwierzętami. Nie możemy o tym zapominać. Przez zmieniające się warunki życia (ludzie przenoszą się ze wsi do miast) zmieniają się również ludzkie potrzeby na aktywność fizyczną. W większości prowadzimy siedzący tryb życia. Jednak nie możemy zapominać, że biologicznie psy się nie zmieniają. Nadal potrzebują ruchu i zabawy.

Standardowo pies potrzebuje 1-3 godziny ruchu w ciągu dnia. Psy bardziej wymagające mogą potrzebować nawet od 3 do 6 godzin. Zwykle wytyczne aktywności układane są względem ras. Jednak nie trzeba się ich sztywno trzymać. Nie zawsze pies stworzony do pracy będzie chciał cały czas biegać i bawić się godzinami. Zadaniem dog walkera będzie więc wybadanie, co będzie najlepsze dla danego psa.

Co to za miejsce – psi hotel?

Psia aktywność kategorie

Nie każda forma psiej aktywności fizycznej będzie dobra dla każdego psa. Psy dzielimy na cztery kategorie potrzeb ruchowych: niska, umiarkowana, wysoka i hiperaktwyność.

  • Psy o niskiej aktywności – potrzebują od 1 do 3 godzin ruchu. Lubią krótkie i codzienne spacery, uwielbiają spać, mają skłonność do lekkiego tycia, lubią przytulać się, być głaskane. Zwykle są bardzo spokojne. Do tej kategorii należą psy pasterskie, rzadziej użytkowe. Dla ich lepszego samopoczucia należy cały czas zwiększać czas spacerów.
  • Psy o umiarkowanej aktywności – potrzebują od 1 do 3 godzin. Lubią być spuszczane ze smyczy (warto wykorzystać ten czas na zabawę) i szkolone. Zwykle są to psy teriery, użytkowe i rzadziej myśliwskie.
  • Psy o wysokiej aktywności – potrzebują od 3 do 6 godzin ruchu. Kochają spacery, podczas których mogą pobiegać, aportować. Są aktywne nawet w zaciszu domowym. Bardzo wytrzymałe. Do tej kategorii należą psy pracujące, gończe i rzadko myśliwskie.
  • Psy o hiperaktywności – nigdy nie mają dość ruchu, potrzebują dużej stymulacji umysłu. Są to głównie psy pracujące.
Psia aktywność fizyczna – dog walker ci pomoże
Źródło: Freepik

Skutki braku aktywności fizycznej

Pies potrzebuje ruchu, aby uwolnić energię, którą zyskuje w ciągu dnia. Brak ruchu spowoduje, że u psa zauważymy zaburzenia zachowania. Pies będzie apatyczny, niechętny do kontaktów. Może to nawet doprowadzić do psiej depresji. W kwestii zdrowia fizycznego mogą pojawić się problemy z układem kostno-stawowym. Jednak brak aktywności najbardziej odczują mięśnie zwierzaka. Brak możliwości spalania spożytych kalorii w ciągu dnia doprowadzi w końcu do odkładania się tłuszczu. W konsekwencji pupilowi grozi otyłość, co jest również groźne dla jego zdrowia.

Opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Korzyści jakie daje dog walker

Na pewno zyskuje na tym nasz pies. Jego stan zdrowia zdecydowanie się polepszy przy regularnej aktywności. Ruch poprawia również odporność. Jest ona bardzo ważna przed okresem jesienno-zimowym, ponieważ pies, tak samo, jak człowiek, może chorować. Poprawi się również samopoczucie psa. Zamknięte w domu przez długi czas na pewno będą szczęśliwe i zadowolone. Zwłaszcza będzie to korzyść dla właściciela zwierzaka. Zwykle taka osoba nie ma czasu na zapewnienie wystarczającej ilości aktywności, ale z drugiej strony ważne jest dla niego zdrowie pupila. Więc to zdecydowanie dobra opcja. Ze swoją wiedzą na pewno znajdzie idealny plan aktywności fizycznej dla Twojego pupila.

Petsitterów, którzy również zajmują się wyprowadzaniem psów, możesz znaleźć na animalhotels.com.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820