logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Psie i kocie spacery

Oczywiste jest wyprowadzanie psa na spacer. Nawet jest to konieczne, aby psiakowi zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, ale także załatwienie potrzeb fizjologicznych. Posiadając mruczka, nie ma takiej możliwości. Jednak coraz więcej kocich właścicieli decyduje się na regularne spacery z kotem.

Koci spacer – początki są najtrudniejsze

Niestety nie każdy kot podejdzie do spacerów z entuzjazmem. Każdy o siebie różni się potrzebami. Jedne będą wolały pobiegać na zewnątrz, a inne poleżeć w słońcu w zaciszu domowym. Dlatego, zanim zabierzemy kota na dwór po raz pierwszy, należy go dobrze przygotować i sprawdź jakim typem zwierzaka jest, ponieważ może to być dla nich prawdziwe wyzwanie. Powinniśmy też przemyśleć, czy podołamy takiemu zadaniu, jeśli kot będzie potrzebował codziennych spacerków. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w szelki oraz smycz. Szelki są zdecydowanie lepszą opcją ze względu na to, że kot jest szczelniej trzymany i nie wyskoczy z nich tak łatwo. W przypadku obroży, kot może ciągnąć, przez co będzie się przyduszał.

Dla kotów spacery są doskonałym czasem na poznawanie świata i naukę nowych zapachów.

| JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KOCI HOTEL?

Warto rozpocząć od krótkich spacerków, aby oswoić zwierzaka z otaczającym światem. Cały czas obserwujmy, czy jest mu komfortowo i nie posiada objawów stresu. Jeśli tak, to powoli należy wydłużać pobyt na dworze, tak aż kot poczuje się swobodnie.

Musimy mieć cały czas na uwadze, że w czasie takiego spaceru kot może mieć styczność z wieloma osobnikami, które mogą go przestraszyć. Tak więc należy być przygotowanym na ewentualne ucieczki. Pamiętajmy, że kot potrzebuje zdecydowanie więcej czasu na adaptację do nowej sytuacji.

Psie i kocie spacery
Źródło: Freepik

Psie spacery – obowiązek każdego właściciela

Spacer jest podstawą opieki nad psem. Jeśli właściciel to zaniedba, może dojść do poważnych zaburzeń zdrowotnych oraz behawioralnych. Psom należy zapewnić fizyczne zmęczenie. Jest to doskonały moment na zabawę w terenie. Właściciel w tym momencie buduje z psem więź.

Opiekun musi zaopatrzyć się w smycz oraz obrożę lub szelki. Zdecydowanie lepszą opcją są szelki, jednak nie są one konieczne. Natomiast smycz musi posiadać odpowiednią długość. Zbyt krótka nie zapewni odpowiedniej swobody, co doprowadzi do popularnego zjawiska „ciągnięcia smyczy”. 

| CO TO ZA MIEJSCE – PSI HOTEL?

Spacery powinny być częstsze, ale krótsze u szczeniaków oraz starszych psów, natomiast dorosłe osobniki powinny mieć minimum trzy spacery dziennie, z czego jeden trwający co najmniej godzinę. Starajmy się także urozmaicać trasy spacerów, tak aby pies poznawał nowe tereny i nowe zapachy. Wspólny trening będzie świetną okazją do zmęczenia naszego psa, a spacer z psim kolegą dobrym urozmaiceniem. Niech każdy spacer będzie dla niego przygodą.

W czasie takiego spaceru pozwólmy psu węszyć. Jest to także idealny moment na ewentualne ćwiczenie posłuszeństwa. Jeśli będzie już reagował na wołanie, możemy pozwolić mu biegać wolno. Pamiętajmy jednak, aby nagradzać pupila za dobre zachowanie. Doskonałym miejscem na to będą spokojne miejsca, gdzie nic nie będzie rozpraszało zwierzaka.

Opiekun zwierząt – jemu trzeba powiedzieć wszystko!

Co robić, kiedy nie mamy czasu na spacery?

Tutaj z pomocą przychodzi platforma animalhotels.com, która oferuje pomoc właścicielom, kiedy nie mają czasu na opiekę nad swoim pupilem. AnimalHotels tworzy bazę opiekunów i hoteli dla zwierząt. Wśród nich są dogwalkerzy, którzy z chęcią wyprowadzą Twojego psa. Są to specjaliści, którzy odpowiednio dobiorą długość spaceru do potrzeb psa oraz zapewnią mu mnóstwo atrakcji. Dzięki zapewnieniu urozmaiceń pupil będzie cały czas rozwijał się prawidłowo.

DLACZEGO MÓJ KOT NIERUCHOMIEJE, GDY MA NA SOBIE SZELKI?

Konieczne są szczepienia

Jeśli planujemy wyprowadzać naszego kota na spacer, koniecznie należy udać się do weterynarza na szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jest ona obowiązkowa u kotów wychodzących, jednak jeśli kot nie będzie miał styczności ze światem zewnętrznym, to nie ma takiego obowiązku.

W przypadku psów nie ma odstępstwa od reguł. Trzeba je wykonywać przynajmniej raz do roku od momentu ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Jeśli jednak pies jest zarobaczony, szczepionka będzie nieskuteczna.

Psie i kocie spacery
Źródło: Freepik

Różnice między zwierzęcymi spacerami

Różnic jest mnóstwo. Pierwsza z nich dotyczy posłuszeństwa w czasie spaceru. Koty są indywidualistami i chodzą „własnymi ścieżkami”, dlatego w czasie spaceru nie będzie on chodził przy nodze jak pies. Podczas kociego spaceru to kot prowadzi właściciela w miejsca, które go interesują. Natomiast psy wiedzą, że muszą robić to, co jego właściciel – iść lub zatrzymać. Tak samo jest w przypadku wszelkich rozkazów. Koty nie słuchają rozkazów swoich właścicieli, natomiast psy okazują skruchę przy każdej naganie. Zasadniczą różnicą jest również sprzęt potrzebny w czasie spacerów. Koty potrzebują ściśle przylegających do ciała szelek, a przy wyprowadzaniu psa wystarczy obroża (zaleca się również szelki, ale nie jest to obowiązek). Różnica jest również w intensywności spaceru. Psy potrzebują spożytkować swoją energię, którą nabierają w ciągu dnia. Będą biegać, szaleć, biegać za patykiem. Natomiast koty wolą spokojnie eksplorować teren, polować na małe zwierzęta (np. ptaki), wąchać teren, schować się w różnych kryjówkach. Mruczki to zdecydowanie ostrożniejsze zwierzęta.  

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820