logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Świąt oczami zwierząt. Jak widzą psy i koty?

W zależności w jakim środowisku mieszkają zwierzęta, takie zmysły sobie wykształcają. Wiele z nich wykształca zmysły, których nawet człowiek nie posiada. Jednak zmysł wzroku jest jednym z najbardziej powszechnych zmysłów w świecie zwierząt. W tym artykule bliżej przyjrzymy się temu zmysłowi i jak on funkcjonuje u psów i kotów. Dowiesz się jak widzą psy i koty.

Charakterystyka wzroku

Ostrość

Istnieje wiele badań na temat zwierzęcego wzroku. Jednak nadal ciężko jest oceniać to jak widzą psy i koty. Profesor okulistyki Paul E. Miller opublikował w swoim artykule „Vision in Animals – What do Dogs and Cats See” zaznacza, że zwierzęta te mają mniejszą ostrość widzenia niż ludzkie oko. W przypadku psów, mięsnie, które odpowiadają za dostrajanie ostrości nie są tak doskonale rozwinięte jak u ludzi. Więc w praktyce jego soczewka nieznacznie zmienia kształt, a przez to nieznacznie wyostrza się obraz. Koty również słabo radzą sobie z bliskimi szczegółami. Optymalna odległość dla kota to kilka metrów. 

Świąt oczami zwierząt. Jak widzą psy i koty?
Źródło: Freepik

Odległość

Kot widzi dość wyraźnie od około 25cm, a pies 35-50cm. Zwierzęta te nie należą do dalekowidzów. Pies średnio widzi ok. 3,75 razy gorzej niż człowiek, wzrok kota natomiast jest nawet 5-10 razy słabszy niż wzrok przeciętnego człowieka.

Przykładem krótkowzrocznych ras są owczarki niemieckie oraz rottweilery. Natomiast przykładem zwierząt dalekowzrocznych są charty. Bliższy plan zostaje dla niech rozmyty, ale za to doskonale widzą z daleka.

Potrzebujesz petsittera? Odwiedź animalhotels.com

Szerokość

Pole widzenia człowieka to w sumie 180°. Więc ogarniamy wzrokiem wszystko co znajduje się przed nami. U psów i kotów kąt widzenia jest zdecydowanie większy niż u ludzi. Mają tutaj znaczną przewagę nad nami.

Psia głowa jest tak zbudowana, że oczy znajdują się po obu stronach czaszki. Wpływa to na pole widzenia. Widzą one od 240° do nawet 270°. U kotów budowa jest podobna, jednak pole widzenia nie jest aż tak szerokie, jak u psów. Wynosi jedynie 200°.

Jak rozpoznać ból u psa i kota?

Widzenie kolorów

Czworonogi mają mniejszą zdolność rozróżniania kolorów niż ludzie. Ludzkie oko potrafi rozróżnić nawet 10 milionów barw. Posiada przy tym trzy różne rodzaje czopków, wrażliwe na trzy podstawowe barwy: czerwoną, zieloną i niebieską.

Psie oko posiada jedynie dwa rodzaje czopków. Widzą przez to jedynie odcienie żółtego, niebieskiego i szarego. Zielony i pomarańczowy odbierane są jako żółty, fioletowy widziane są jako niebieski, natomiast czerwień postrzegana jest jako kolor ciemnoszary lub nawet czarny.

Kocie oko jest dość podobne do psiego oka. Ma tak samo dwa czopki i widzi podobnie odcienie żółtego, niebieskiego i szarego (ten kolor jednak widziany jest w większej ilości odcieni). Kot widzi świat na niebiesko-fioletowo-zielony, ale tylko wtedy, kiedy oświetlenie jest dobre. W nocy koty, tak jak ludzie, widzą obraz jedynie w odcieniach szarości

Świąt oczami zwierząt. Jak widzą psy i koty?
Źródło: Freepik

Postrzeganie ruchu

Wzrok psów jest bardzo wyczulony na ruch. Tak samo koci. Dlatego kot potrafi upolować muchę w locie, ale może mieć problem z dostrzeżeniem statycznych przedmiotów jak np. miska czy drapak. To sprawia, że są doskonałymi łowcami. Z łatwością mogą polować na myszy i ptaki.

U psów zaobserwowano, że ruchomy przedmiot widzą prawie z odległości jednego kilometra, a nieruchome już z około 500 metrów. Niektóre rasy mają bardziej specyficzne widzenie od reszty. Przykładem są tutaj owczarki. Dostrzegają one niewielkie poruszenie w stadzie, którego pilnują. Natomiast rasy myśliwskie idealnie śledzą tor spadającego ptaka, by później odnaleźć go na ziemi. Przedmioty lub postacie całkowicie nieruchome są ignorowane przez psa.

Petsitter – dlaczego warto?

Ciekawostki o zwierzęcym wzroku

– U kotów bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna jest wąska, pionowa szczelina. Może ona rozszerzyć się nawet 135 razy. Ludzkie oko potrafi jedynie 15 – krotnie.

– Pies jest bardzo wrażliwy na częstotliwość obrazu. Dlatego ignorują ekran telewizora, ponieważ obraz w nim migocze. Dla ludzkiego oka jest to natomiast płynny obraz.

– U psów i kotów ciężko zdiagnozować wadę wzroku, a jeszcze ciężej ją skorygować. 

Psu ciężko ocenić odległość i proporcje.

– Kocie oko posiada trzy powieki. Trzecia nazywana jest migotką. Znajduje się ona w wewnętrznym kąciku oka. Jej zadaniem jest chronić oko przed zanieczyszczeniami oraz dbać o odpowiednie nawilżenie.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820