logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Trujące rośliny dla psa i kota. Zawód opiekun zwierząt

Gdy decydujemy się na stworzenie domu dla pupila, musimy bezwzględnie zadbać o odpowiednie warunki, by zapewnić mu bezpieczeństwo i ciepłą atmosferę. Z uwagi na to, że lubimy wypełniać naszą przestrzeń roślinami, musimy być świadomi tego, które wybrać, a które mogą być szkodliwe dla naszych zwierzaków. Na które szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Szczególną uwagę musimy zwrócić także na umiejscowienie roślin doniczkowych. Tak jak w przypadku psów możemy mieć nad tym kontrolę, tak w przypadku wszędobylskich kotów zadanie jest trudniejsze. 

TRUJĄCE ROŚLINY DLA PSA I KOTA. ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Podjadanie i skubanie roślin dla zwierzaków zazwyczaj kończy się rewolucjami żołądkowymi. Konsekwencje mogą być dużo większe, dlatego zadbaj o odpowiedni dobór roślin do swojego wnętrza, albo o ich dokładne zabezpieczenie. W przypadku, gdy dojdzie do spożycia rośliny przez zwierzaka, spróbujmy natychmiastowo usunąć jej resztki z paszczy i jak najszybciej przewieźmy zwierzaka do lecznicy.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Popularne rośliny, które mogą zagrażać Twojemu zwierzakowi

Aloes – zdrowotny dla człowieka, toksyczny dla zwierząt. W liściach aloesu znajduje się substancja zwana saponiną, która podrażnia błony śluzowe, może powodować u pupila wymioty, biegunkę, a w najgorszym przypadku depresję.

Petsitter czy hotel dla psa?

Anturium – kwiaty występujące również w bukiecie posiadają w sobie toksynę – szczawiany wapnia, wywołujące po zjedzeniu ostre bóle brzucha. Mogą także podrażniać jamę ustną oraz błony śluzowe. W konsekwencji może to doprowadzić do problemów z przełykaniem.

Cyklamen – jego kwiat przypomina fiołka, jest bardzo trujący, zwłaszcza dla szczeniąt i osłabionych psów, u których spożycie kłączy może zaburzyć pracę serca, spowodować drgawki, a w najgorszym przypadku – śpiączkę.

| psie i kocie spacery

Dracena – roślina, która wyglądem przyciąga koty, dlatego przy posiadaniu tego zwierzaka, lepiej przemyśleć jej zakup. Podobnie jak w przypadku aloesu, jej liście i sok posiadają saponiny, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Zwierzę nie tylko może być ospałe, ale także popaść w depresję. Innymi konsekwencjami, jak to w przypadku spożycia toksyn, będą zaburzenia układu pokarmowego.

TRUJĄCE ROŚLINY DLA PSA I KOTA. ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Inne rośliny niebezpieczne dla zwierząt

Hoja – jej ładny wygląd bywa zdradliwy. Jest pełna toksycznego soku, który po spożyciu może doprowadzić do ostrych zaburzeń układu pokarmowego. W konsekwencji do braku apetytu i całościowego pogorszenia stanu zdrowia naszego zwierzaka.

| opiekun zwierząt – jak wybrać tego odpowiedniego?

Fikus – popularna, domowa roślina, której liście i łodygi wypełnione są sokiem zawierającym lateks. Kontakt z nią dla zwierzaka powoduje alergiczne podrażnienia skóry, błon śluzowych oraz oczu. Co ciekawe, zwierzak może odczuć szkodliwe działanie tej rośliny poprzez wdychanie samych oparów soku z liścia.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Jemioła – nie ma świąt bez jemioły, jednak dla pupila kontakt z nią nie jest wskazany. Najbardziej szkodliwe są owoce tej rośliny i zawarta w nich cytotoksyna. Może prowadzić do licznych zawirowań żołądkowych, ale także do niskiego ciśnienia krwi, trudności w oddychaniu czy nawet do zapaści serca.

Podróże z kotem. Czy to w ogóle możliwe?

Monstera – niezwykle popularna, obecna już chyba w każdym domu dziurawa roślina. Niewiele z nas jednak wie, że zawiera ona trujący sok, który podrażnia przełyk. Ponadto powoduje wymioty i biegunkę, a w kontakcie z oczami, pupil narażony jest na zapalenie spojówek.

Poinsecja – ozdobna, grudniowa roślina zwana gwiazdą betlejemską zawiera trujący sok mleczny, który po spożyciu wywołuje biegunkę i wymioty, a co za tym idzie – grozi odwodnieniem organizmu naszego pupila.

Skrzydłokwiat – roślina, która równocześnie posiada cenne właściwości, a zarazem jest toksyczna. Jej liście i kwiaty zawierają alkaloidy i szczawiany wapnia, które podrażniają błonę śluzową, gardło i przełyk.

Joanna Karp

Joanna Karp