infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Usługi dla zwierząt – behawiorysta

Usługi dla zwierząt to nie tylko groomer, weterynarz czy mycie, ale również behawiorysta. Jest to pewien rodzaj psychologii. Korzystanie z usług behawiorysty jest konieczne, jeśli zauważamy jakiekolwiek odstępstwa od normy w zachowaniu zwierzaka. Z tych usług mogą korzystać wszystkie zwierzęta, nie tylko psy i koty, ale także nawet ludzie. Jednak najczęściej spotkamy specjalistów od psów.

Kim jest behawiorysta?

Słownikowa definicja słowa „behawioryzm” mówi, że jest to kierunek w psychologii XX w. głoszący, że przedmiotem badań psychologicznych może być tylko dostrzegalne zachowanie się ludzi i zwierząt. Z kolei przekładając tę nazwę z angielskiego na polski, oznacza „zachowanie”. Wszystko sprowadza się, więc do tego, czym tak naprawdę zajmuje się behawiorysta. Niestety mylnie wiąże się behawiorystę z zoopsychologiem. Behawiorysta jest zdecydowanie szerszym pojęciem i nie ogranicza się tylko do psychologii jak w przypadku zoopsychologa. Są to usługi dla zwierząt, które rozwiążą problemy z zachowaniem. Jednak początkowo specjalista musi odróżnić czy jest to problem natury behawioralnej od szkoleniowej i medycznej.

Usługi dla zwierząt – behawiorysta
Źródło: Freepik

Co robi behawiorysta?

Behawiorysta rozmawia z właścicielami, obserwuje pupila w jego środowisku, ocenia pod każdym względem, a dopiero na koniec modyfikuje błędne zachowania. Korzysta przy tym z wielu metod i technik behawioralnych. Cały proces jest bardzo skomplikowany i wymaga sporej ilości czasu.

Jeśli jesteśmy na etapie wyboru zwierzaka rasowego, wcześniejsza konsultacja z behawiorystą pomoże nam wybrać odpowiednią rasę do naszego stylu życia, ale także wybrać sprawdzoną hodowlę.

Opiekun zwierząt – jemu trzeba powiedzieć wszystko!

Cechy dobrego behawiorysty

Kluczowe w pracy behawiorysty zwierząt jest przede wszystkim cierpliwość i empatia. Cierpliwość pozwoli takiej osobie powoli dotrzeć do zamierzonego celu. W kwestii pracy ze zwierzętami jest to bardzo ważne, bo nie powiemy im wprost, że coś robią źle. Pewnych zachowań nie oduczymy w ciągu kilku spotkań, bo są zakorzenione głęboko w świadomości zwierzaka. Ważne jest również, aby ze spokojem instruować właścicieli, którzy zwykle efekty chcieliby mieć już na teraz. Niestety nigdy nie można tak szybko osiągnąć efektów. Empatia pozwoli behawioryście zrozumieć pewne problemy zwierząt, jednak jest to niezwykle trudne. Istotne jest zatem, aby nie denerwować się na pupila, rozumieć jego świat, a przede wszystkim rozumieć emocje, którymi żyją jego właściciele.

Dodatkowo jak przy każdej pracy ze zwierzętami i ich rodzinami, ważne są umiejętności komunikacyjne. Behawiorysta musi umieć rozmawiać z właścicielami, przeprowadzać szczegółowe wywiady. Często to od tych rozmów naprawdę zależy, jak będzie wyglądała terapia. Forma, w jakiej powinien się komunikować specjalista, powinna przede wszystkim nie doprowadzić do urażenia drugiej osoby, nie zgasić jej zapału itp., ale zmotywować do działania.

Usługi dla zwierząt – behawiorysta
Źródło: Freepik

Kluczowe jest podejście

Jednak niezaprzeczalnie najważniejszą cechą dobrego behawiorysty jest odpowiednie podejście do zwierząt. Bez tego nie będzie możliwa praca z pupilem. Zwierzę wyczuwa dobre osoby i wie komu zaufać.

Co to są za usługi dla zwierząt? Dlaczego warto?

Celem terapii behawioralnej jest oduczenie niepoprawnych zachowań i nauczenie tych poprawnych. Terapia opiera się o prawa uczenia i warunkowania. Środowisko, w którym przebywa zwierzak, nie jest bez znaczenia. Tak samo, jak z każdą rzeczą znajdującą się w jego otoczeniu. Wszystko ma wpływ na umiejętności poznawcze i to, w jaki sposób zwierzak postrzega świat. Zwykle takie wszelkie zaburzenia mogą pojawiać się u zwierzaków adopcyjnych, gdzie ich przeszłość nie jest nam zbyt dobrze znana.

Niekiedy, jako właściciele nie mamy świadomości, że coś może zaburzać harmonię zwierzęcia. Wtedy pojawiają się zaburzenia zachowania, tj. niepohamowane znaczenie terenu, lęk separacyjny, nadmierne szczekanie, załatwianie poza kuwetą. Wszystkie takie zachowania powodują dyskomfort nie tylko u właścicieli, czy u najbliższego otoczenia, ale także u samych zwierząt. Oznacza to, że nie czują się one dobrze.

Psie i kocie spacery

Cena usługi dla zwierząt

W różnych miastach spotykamy różnorodne ceny, jednak średnio za konsultację behawioralną musimy zapłacić 200 złotych. Dalsza terapia jest zwykle w pakietach po kilkaset złotych. Cena za pełną terapię może nawet wynieść ponad 1000 złotych. Jednak często warto zainwestować takie pieniądze, jeśli zwierzę naprawdę się męczy.  

Inne usługi dla zwierząt

Kompleksowe usługi dla zwierząt dotyczą nie tylko terapii behawioralnych czy szkoleń. Właściciele zwierząt mają do dyspozycji również szereg usług, które ułatwią mu codzienne życie i opiekę nad pupilem. Rynek oferuje nam usługi:

– fryzjerskie, tzw. groomerzy – kąpiele, strzyżenie, pielęgnacje sierści i skóry

– hotelowe – opiekunowie (petsitterzy), hotele dla zwierząt (możesz je znaleźć na animalhotels.com)

– dotyczące wyprowadzania psów – realizowane są przez dog walkerów

– dotyczące szkoleń

– weterynaryjne – realizujące nie tylko szczepienia, ale także odrobaczania, badania, konsultacje medyczne

– psie przedszkole

Szczepienia ochronne psów i kotów

Nawet jeśli nie wiesz jaki typ problemu dolega Twojemu pupilowi, skonsultuj się ze specjalistą. Z pewnością nakieruje Cię, w którą stronę udać się z danym problemem, by go rozwiązać. Najważniejsze jest dobro zwierzaka.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820