logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Usługi dla zwierząt – weterynarz

Korzystanie z usług lekarza weterynarii jest obowiązkowe dla zachowania dobrego zdrowia zwierzaka. Właściciele muszą zapewnić im nie tylko jedzenie i godne warunki życiowe, ale także dbać o ich zdrowie. Zwierzęta domowe od jakiegoś czasu stały się przyjaciółmi, a nawet członkami rodzin. Psy już nie są tylko zwierzętami do pracy, które mają bronić terytorium człowieka, a kot nie jest tylko od łapania myszy. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowiu naszych pupili, zabierajmy je na regularne wizyty do weterynarza.

Na czym polega praca weterynarza i kim on jest?

Weterynarz jest potoczną nazwą lekarza zajmującego się badaniem i leczeniem zwierząt domowych oraz hodowlanych. Kontroluje on również wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego. Takie osoby możemy znaleźć w Inspektoracie Weterynaryjnym, który przeprowadza kontrole u rolników oraz w zakładach przetwórczych. Zawód ten jest regulowany ustawą o zawodzie lekarza weterynarii. Aby móc zostać lekarzem weterynarii konieczne jest ukończenie studiów na kierunku weterynaria oraz wystąpić o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu wydawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, która jest właściwa dla miejsca zamieszkania.

Usługi dla zwierząt – weterynarz
Źródło: Freepik

Podstawowym zadaniem weterynarza jest badanie chorych zwierząt, a następnie na podstawie postawionej diagnozy, rozpoczyna leczenie lub podejmuje decyzję o uśpieniu zwierzęcia. Wydaje również orzeczenia i opinie diagnostyczne zwierząt gospodarczych, wykonuje badania laboratoryjne i diagnostyczne, wypisuje recepty na leki oraz zajmuje się rozrodem zwierząt. Weterynarz może również dobierać odpowiednie sposoby żywienia dla konkretnego osobnika.

Wyjeżdżasz? Koci hotel przyjdzie Ci z pomocą

Cechy dobrego weterynarza

Najważniejsze to jest to, aby lekarz weterynarii kochał zwierzęta, nie bał się z nimi pracować i kierował się przede wszystkim dobrem zwierzęcia. Ważne jest, aby taka osoba była opanowana, tak aby swoim zachowaniem nie pogarszała stanu zwierzęcia oraz nie stresowała go dodatkowo. Dobry weterynarz powinien cechować się dużą empatią oraz cierpliwi. Praca ze zwierzętami jest stosunkowo ciężka. Zwierzę nie powie nam, jak się czuję, co go boli, a nawet może wykazywać zwiększoną agresywność. Weterynarz nie może być do końca ufny, ze względu na to, że chore zwierzę jest bardzo nieprzewidywalne. Taka osoba koniecznie musi wzbudzać zaufanie u właścicieli zwierząt. Dobre słowo często uspokoi spanikowanych właścicieli. Brak tego zaufania spowoduje, że żaden właściciel nie będzie chciał skorzystać z jego usług.

Usługi dla zwierząt – weterynarz
Źródło: Freepik

Lekarz weterynarii a technik weterynarii

Zdecydowanie lekarz weterynarii również się od technika weterynarii poziomem wykształcenia, zdobytej wiedzy i wysokością wynagrodzenia. Technika zdobywa się poprzez pięcioletnie (dawniej czteroletnie) technikum lub dwuletnią szkołę policealną. Lekarz natomiast musi ukończyć studia i mieć pozwolenie na wykonywanie zawodu. Technik weterynarii może jedynie podawać zwierzętom leki przepisane przez weterynarza, udzielać pierwszej pomocy, asystować przy operacjach lub nawet odbierać porody. Technik jest więc pewnego rodzaju asystentem lekarza weterynarii i nie może wykonywać wszystkich czynności.

| Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź stronę animalhotels.com

Usługi dla zwierząt – weterynarz, czemu warto korzystać z jego usług?

Głównym powodem, dlaczego warto korzystać z takiej usługi dla zwierząt jak weterynarz, jest chęć dbania o zdrowie zwierzęcia. Na pewno żaden właściciel nie chciałby, żeby jego kochany pupil nagle zachorował na ciężką chorobę. Tak samo, jak w przypadku ludzi, regularne badania pozwalają stosunkowo wcześnie wykryć chorobę. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli zaleczyć chorobę lub zminimalizować jej skutki. Jednak należy pamiętać o dokładnym opowiedzeniu, co pupilowi dolega. Wywiad, który przeprowadza weterynarz, jest częściowo potrzebny do postawienia dobrej diagnozy. Bez tego możemy utrudnić pracę lekarzowi.

Usługi dla zwierząt – jak możesz dbać o swojego pupila

Dlaczego weterynarz odgrywa ważną rolę w życiu każdego zwierzaka?

Wynika to głównie z tego, że żaden właściciel nie ma wystarczającej wiedzy na temat anatomii i biologii zwierząt. Nie jest to nawet możliwe, żeby znać się na wszystkim. Nawet jeśli mając psa, znając jego zachowania, kiedy jest chory (jesteśmy nawet w stanie rozpoznać, co mu jest), nie mamy możliwości wyleczenia go. Regularne wizyty są ważne już na samym początku życia zwierzaka. Przygoda z weterynarzem zaczyna się już od ważnych szczepień. Osoba bez uprawnień nie może ich wykonać. Wybór lekarza weterynarii jest tak samo ważny, jak wybór lekarza rodzinnego. Na wizyty kontrolne powinno się chodzić przynajmniej raz do roku.

OPIEKUN ZWIERZĄT – JAK WYBRAĆ TEGO ODPOWIEDNIEGO?

Usługi dla zwierząt to nie tylko weterynarz

Kompleksowe usługi dla zwierząt dotyczą nie tylko leczenia i medycznej opieki. Właściciele zwierząt mają do dyspozycji również szereg usług, które ułatwią mu codzienne życie i opiekę nad pupilem. Rynek oferuje nam usługi:

– fryzjerskie, tzw. groomerzy – kąpiele, strzyżenie, pielęgnacje sierści i skóry

– hotelowe – opiekunowie (petsitterzy), hotele dla zwierząt (możesz je znaleźć na animalhotels.com)

– dotyczące wyprowadzania psów – realizowane są przez dog walkerów

– dotyczące szkoleń

– behawiorystyczne

– psie przedszkole

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820