logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

W jaki sposób psy wybierają swoją ulubioną osobę? Petsitter

Każda osoba posiadająca psa chciałaby być ulubioną osobą swojego pupila. Niestety nie zawsze jest to do końca możliwe i często pomimo wielu starań i zabiegów nadal nią nie jesteśmy. Czy psy wybierają sobie swoich przyjaciół i czym się kierują przy wyborze?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka

Z reguły psy wybierają sobie za swojego przyjaciela osoby, które są dopasowane do ich cech charakteru i energii. Dlatego też energiczny pies będzie miał problem z dostosowaniem się do mało ruchliwego właściciela, który woli poleżeć na kanapie. Działa to na zasadzie takiej jak u ludzi. My również wybieramy sobie przyjaciół na podstawie tego jacy jesteśmy, co lubimy, i jakie mamy cechy charakteru. 

W jaki sposób psy wybierają swoją ulubioną osobę?
Źródło: Freepik

Psy wybierają swoją ulubioną osobę?

Istnieje jednak znacznie więcej czynników, które wpływają na procesy decyzyjne psa. Wielokrotnie możemy spotkać się ze zjawiskiem, że nawet jeśli osoba, która karmi psa i lubi wychodzić z nim na spacer nadal nie jest jego ulubioną osobą. Wynika to z tego, że nie liczy się ilość, ale jakość spędzonego czasu. Dla psa oczywiście ważne jest karmienie oraz pora spaceru. Jednak jeśli jest to czas spędzony na spacerze, ale z komórką przy uchu, to dla psa jest jednoznaczne, że nie jest mu poświęcona odpowiednia ilość uwagi. Dla psa liczy się czas, kiedy bezpośrednio go karmimy, spędzamy z nim czas poprzez zabawę, integrację, naukę lub okazywanie mu uczucia. Wiadome jest, że spacer nie jest tak samo dobry jak zabawa czy nauka ze swoim opiekunem. Dla psa jest to jednoznaczne na kogo może liczyć i kogo wspierać.

https://pressroom.animalhotels.com/fazy-rozwoju-psa-od-szczeniaka-do-doroslego-psa/

Emocje są kluczowe

Dodatkowo pies nie będzie lubił osoby, która jest agresywna, ma donośny głos lub po prostu cały czas krzyczy. Osoby, które nadmiernie gestykulują lub unoszą ręce. Dla psa jest to znak, że ktoś chce mu zrobić krzywdę, dlatego nie będą lubiane przez czworonoga. Spowodowane jest to uczuciem strachu, które głośne dźwięki wywołują u zwierzęcia. Źle również będą reagowały na osoby, które często spożywają alkohol i są pod jego wpływem. Psy bardzo to wyczuwają. 

Ważne jest, aby budzić u psa pozytywne emocje i skojarzenia. Takim prostym przykładem jest dawanie przysmaków lub jedzenia ze stołu. Nie jest to dobre, aczkolwiek budzi pozytywne skojarzenia z daną osobą. Czworonóg wtedy będzie wiedział, że taka osoba dba o niego i nakarmi nawet poza wyznaczonymi porami. W ten sposób tworzy się specjalna więź między psem a człowiekiem.

W jaki sposób psy wybierają swoją ulubioną osobę?
Źródło: Freepik

Niezależnie czy posiadamy dorosłego psa czy szczeniaka mamy taką samą szansę na jego socjalizację i adaptację do nowego środowiska i pokochanie swoich właścicieli. Adoptując dorosłego psa musimy liczyć się z jego bagażem doświadczeń jakie mógł doświadczyć przed trafieniem do schroniska, ale nie jest niemożliwa jego socjalizacja. Będzie to znacznie trudniejsze niż w przypadku szczeniąt, ale wykonalne. U szczeniąt przychodzi to znacznie szybciej ze względu na to, że są młode i trwa u nich proces rozwoju, który pozwala na naukę nowych zwyczajów i zachowań. 

| Jeśli szukasz opieki dla psa wejdź na animalhotels.com

Psy pomimo posiadania czterech nóg, ogona i odstających uszu nadal są podobne do ludzi. Tak samo jak ludzie mają sny, także chcą być kochani traktowani z szacunkiem z dużą ilością uwagi swoich opiekunów. Dla psów człowiek jest wzorem. Dlatego ważne jest, aby dobrze go traktować i nie ranić żaden sposób. Dając mu miłość on odwdzięczy się tym samym.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820