infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Wakacje z psem. Tak czy nie? – opieka nad psem

To, czy wybierzemy się z naszym pupilem na wakacyjny wyjazd, zależy przede wszystkim od nas i od psa. Jednak zanim dokonamy wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Często nam się wydaje, że coś może być dobre dla naszego psa. Jednak nie zawsze tak może być. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach musimy się mylić, ale znajdą się psiaki, które zdecydowanie wolą domową kanapę od górskich spacerów czy biegania po plaży.

Wakacje z psem – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy rozważać, czy to dobry pomysł, przemyślmy, gdzie chcemy się wybrać. Jest to ważna decyzja, jeśli koniecznie musimy zabrać czworonoga. Psu mogą zaszkodzić dalekie podróże autem, czy loty samolotem, gdzie jest zamknięty w transporterku na długie godziny. Weźmy pod uwagę jak on będzie się czuł, czy nie narobimy sobie w ten sposób dodatkowych kłopotów. Często nasz upór wygrywa z komfortem pupila, bo uważamy, że koniecznie musimy go zabrać. Jeśli pies jest przyzwyczajony do naszej nieobecności, nie boi się obcych, to nie ma przeszkód, by zostawić go pod opieką na kilka dni.

Wakacje z psem. Tak czy nie?
Źródła: Freepik

Ciężkie podróże

Zwłaszcza, że większość z nich ma chorobę lokomocyjną i źle znosi podróże. Będzie to dodatkowy stres, a podawanie zwierzęciu leków na uspokojenie również nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego powinniśmy unikać miejsc, gdzie dojazd zajmie długie godziny, a większość czasu stoi się w korkach. Te długie podróże mogą się jeszcze znacznie wydłużyć. Pies potrzebuje większej ilości postojów na rozprostowanie nóg (zwłaszcza dotyczy to dużych psów, które przez większość czasu muszą je mieć podkurczone) oraz załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych.

Petsitter przyda Ci się w wakacje

Co do lotów samolotem, niestety nie ma możliwości, zabrania każdego psa. Linie lotnicze i przepisy obowiązujące w danych krajach często uniemożliwia zabranie pupila. Większość linii lotniczych pozwala zabrać osobniki do kabiny pasażerskiej do 8 kilogramów i muszą pozostać zamknięte w transporterku przez całą długość lotu. Reszta większych psów musi być umieszczona w luku bagażowym. Zwykle przewóz w tym miejscu wiąże się z ogromnym stresem dla zwierzaka. Nie ma możliwości wyjścia, nie widzi opiekuna. Dodatkowo lecąc za granicę, musimy znać przepisy obowiązujące w danym kraju. Mogą zdarzyć się przypadki, że nasz pupil może nie zostać wpuszczony do kraju. Często są wymagane dodatkowe szczepienia, które nie są obowiązkowe w Polsce. Więc zanim się zdecydujemy na lot za granicę, do egzotycznego państwa, sprawdźmy, czy nie dołożymy sobie problemów.

Warto w tym wypadku skonsultować się również z weterynarzem, który ewentualnie doradzi nam co robić. Ewentualnie przekaże nam przeciwwskazania do podróży w konkretne miejsca lub co do przeciwwskazań do zabierania psa gdziekolwiek.

Wakacje z psem. Tak czy nie?
Źródło: Freepik

Kwestie zdrowotne

Przede wszystkim powinniśmy odpuścić zabierania psa w podeszłym wieku, a także tych chorych na przewlekłe, ciężkie choroby. Starszym psom może być ciężko się poruszać, dlatego wakacje nastawione na zwiedzanie odpadają. Starsze osobniki mogą mieć szereg problemów zdrowotnych: nietrzymanie moczu, problemy z ciśnieniem, głuchota, problemy z widzeniem, zwyrodnienia stawów. Te wszystkie choroby powodują, że jakość życia psa spada. Zabieranie go w obce miejsce może przysporzyć mu tylko stresu, zwłaszcza jeśli nie dowidzi lub nie słyszy. Brak któregoś z tych zmysłów powoduje dyskomfort, kiedy pupil znajduje się w obcym miejscu. Ale nie tylko starsze psy muszą chorować. Choroby dotykają też i młodsze osobniki. Dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę obecny stan zdrowia oraz czy na wyjeździe nasz pies nie zarazi się chorobą zakaźną lub po prostu, czy coś mu nie zaszkodzi. Organizm zwierzęcia przyzwyczajony jest do stałych domowych warunków, więc każda zmiana może odbić się (mniej lub bardziej) na jego zdrowiu.

Co to za miejsce – psi hotel?

A co, gdyby zostawić psa?

Tutaj przychodzi z pomocą strona animalhotels.com. Właściciele psiaków znajdą tam masę opiekunów i hoteli, którzy z przyjemnością zajmą się czworonogiem na czas nieobecności. Mogą go zabrać do siebie albo doglądać psa w jego domu. Wszystko po wcześniejszym uzgodnieniu, bo przecież chodzi tutaj o dobro zwierzęcia. Petsitter jest idealnym wyborem na krótkie wyjazdy dla psów, które potrzebują bliskości człowieka, ale nie tylko dla nich. U petsittera z pewnością odnajdzie się każdy psiak, a indywidualne podejście pozwoli zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Hotele są zdecydowanie dobre dla psów, które nie potrzebują towarzystwa, są samodzielne i zostają pod opieką hotelu na dłuższy czas. Jednak to z czyich usług skorzystamy, zależy od nas i naszego psa.

Ewentualnością jest zawsze rodzina lub znajomi. Jednak nie zawsze entuzjastycznie do tego podchodzą, zwłaszcza, że nie każdy ma psa w swoim domu. Więc wiąże się to ze zmianą trybu życia pod tryb psa. Ważne jest to właśnie, aby psi harmonogram dnia został zachowany.

| Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Wyjazd wiąże się ze zmianą harmonogramu dnia

U zwierząt domowych ważne jest, żeby każdy dzień wyglądał tak samo. Nieważne czy to kot, czy pies. Dla nich liczy się, że spacerek jest o 8 rano, a potem od razu pełna miska jedzenia. Każda czynność ma swoją porę. Dlaczego to takie ważne? Głównym powodem jest oczywiście poczucie bezpieczeństwa. Zwierzę nie martwi się wtedy, że nie dostanie jedzenia. Podczas wyjazdu urlopowego może zdarzyć się różnie. Chcielibyśmy dłużej pospać, ale czekają nas obowiązki dnia codziennego. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wakacje z psem, przemyślmy czy to dobry pomysł, czy damy radę wypełniać cały psi harmonogram dnia.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820