infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Wyprowadzanie psów – wszystko co musisz wiedzieć

Wyprowadzanie psów to obowiązek wszystkich właścicieli. Jest to konieczne do zachowania dobrej formy psychicznej i fizycznej czworonoga. Wyprowadzanie to nie tylko załatwienie potrzeb psa, ale to także ruch, który uchroni naszego pupila przed pojawieniem się groźnych chorób takich jak: otyłość, depresja, choroby stawów.

Jak wygląda wyprowadzanie psów?

Wiele osób myśli, że to żadna filozofia takie wyprowadzania psów. Wystarczy wziąć smycz, szelki. Wszystko zakładamy, zapinamy i wychodzimy. Jednak to błąd! Wyprowadzanie psów to najważniejsza aktywność fizyczna, podczas której mogą spożytkować swoją energię. Intensywne spacery pozwalają rozwijać się fizycznie, ale także psychicznie. Nasz pupil uniknie monotonii, depresji i lenistwa. Tu też jest ważne, aby nie zaniedbać rytuału. U pupila może to wywołać lęk separacyjny, wzrost nieposłuszeństwa i lękliwości. Niestety nie da się opisać złotej rady jak to robić. Każdy właściciel inaczej wychowuje swojego psa i w inny sposób uczy go posłuszeństwa. Idealny spacer ma dla każdego inny wydźwięk.

wyprowadzanie psów - wszystko co musisz wiedzieć
źródło: Freepik

Jak często to robić?

Częstotliwość wyprowadzania psa zależy od wieku. Najczęściej wyprowadza się szczeniaki. Wynika to z ich braku wiedzy, gdzie należy się załatwiać, ale również z ich budowy ciała. Mają mniejsze pęcherze, co za tym idzie mogą one potrzebować załatwić swoje potrzeby nawet do 12 razy dziennie. Szczeniaczka należy wyprowadzać po posiłku, po zabawie, a także po przebudzeniu. Z wiekiem ta częstotliwość maleje, a wzrasta ich długość. Dorosły pies powinien być wyprowadzany maksymalnie co 8-10h, jednak zaleca się robić to 2-3 razy dziennie. Jeden ze spacerów powinien trwać 1-2,5h. Konieczne jest zachowanie stałych pór. Zwierzak wtedy nauczy się kontrolowania pęcherza.

Sprzątanie po swoim pupilu

Ważne jest również sprzątanie po swoim czworonogu. Zwłaszcza jest to konieczne w miejscach, w którym uczęszczają ludzie i dzieci. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i budzi wśród społeczeństwa mnóstwo kontrowersji. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Nieprzestrzeganie tego prawa skutkuje mandatem do 500 złotych. Niektóre z gmin mogą zarządzić inaczej, ponieważ jest istnieje duża swoboda, a prawo nie jest do końca jednolite.

Jednak powinno nas motywować do tego nie tylko prawo, ale poczucie estetyki i przyzwoitości. Czynność ta zwykle zostaje uznawana za gest dobrego wychowania. Później każdy chciałby bawić się na czystej trawie bez niemiłych niespodzianek. Każdy ma prawo do korzystania z czystych terenów. To żaden wstyd sprzątać po swoim pupilu!

Co z kagańcem i smyczą podczas wyprowadzania psów?

W Polsce nie ma prawa, które nakazywałoby zakładanie kagańca czy smyczy w czasie spacerów. Prawo jednak jest jednoznaczne w sprawie psów ras agresywnych (t.j. amerykański pitbull terier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa, rottweiller, akbash dog). Co do tych ras jednak stosowane jest inne postępowanie. Według polskich przepisów żaden pies, który wychodzi na spacer nie może być agresywny, nieprzyjaźnie nastawiony czy napastliwy w stosunku do innych zwierząt i ludzi.

Są jednak takie instytucje, które mogą narzucać z góry na właścicieli czworonogów określone działania. Specjalne zasady mają niektóre miejsca tj. wybiegi dla psów, komunikacja miejska, tereny objęte zakazem. W tych miejscach należy się stosować do panujących zasad, jeśli nie są przestrzegane, taki właściciel może otrzymać mandat w wysokości 250 złotych lub pouczenie (taki sam mandat można otrzymać, gdy pies zerwie się podczas wyprowadzania lub ucieknie z posesji).

Komunikacja miejska i tereny objęte zakazami to specjalne miejsca. Niektóre ośrodki komunikacji miejskiej wymagają, aby wyprowadzany pies był na krótkiej smyczy i w kagańcu. Nie każdy samorząd wprowadza takie regulacje, ale należy mieć świadomość, że takie występują.

Wybieg dla psów to miejsca, gdzie pies może biegać wolno bez smyczy czy kagańca. Jednak taki teren musi być z dala od ludzi, ogrodzony i oznakowane.

wyprowadzanie psów - wszystko co musisz wiedzieć
źródło: Freepik

Wyprowadzanie psów i petsitterzy

Szybkość życia czasem powoduje, że nie mamy czasu na wszystko co byśmy chcieli zrealizować w ciągu dnia. Czasem doba jest po prostu za krótka. Dlatego petsitterzy oferują swoją pomoc takim właścicielom. Oferują oni dzienną opiekę, a przy tym długie wyprowadzanie psów. W czasie nieobecności właścicieli dostarczą oni odpowiedniej ilości ruchu. Mogą się przy tym porządnie wybiegać. Ważny jest tutaj indywidualizm i kierowanie się dobrem pupila. Dobrze przeszkolony petsitter wie, jak dobrać odpowiednią ilość i jakość spacerów do potrzeb danego zwierzaka. Bierze pod uwagę potrzeby, rasę, zdrowie, wiek oraz szereg innych czynników.

Gdzie wyprowadzać psa?

Spacer nie musi odbywać się jedynie w parku czy wokół osiedla, na którym mieszkacie. Możesz (a nawet jest to konieczne) zabierać pupila w nowe miejsca w mieście. Spacerowanie nie może być zbyt monotonne, a nowe miejsca dostarczą psiakowi nowych emocji i doświadczeń. Jest to tak zwana socjalizacja. Dzięki temu pies się rozwija. Przyjemne z pożytecznym!

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820