logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zaginiony pies. Co robić?

Wielu właścicieli drży na samą myśl, że ich pies może zaginąć. Jednak każdy odpowiedzialny opiekun będzie dbał o bezpieczeństwo ukochanego czworonoga. Nie jesteśmy jednak przewidzieć co się stanie w czasie spaceru. Nie unikniemy sytuacji losowych. Możemy jednak przygotować się na takie sytuacje. Co w takim przypadku robić?

Dlaczego pies ucieka?

Przyczyn ucieczki jest wiele. Często instynkt łowiecki jest silniejszy niż wołanie przez właściciela. Dlatego spuszczanie psa w lesie jest dość ryzykowane, jeśli posiadamy psa łowieckiego. Nieoczekiwanie może rzucić się w pogoń za lisem czy zającem. Zdezorientowany, nie będzie umiał wrócić. Często dochodzi do tego strach, stres.

Niestety do ucieczki często przyczynia się sam właściciel. Pozostawiona otwarta brama czy furtka są zachętą do przechadzki poza terenem domu. Chwila nieuwagi i pies może się zgubić.

Zaginiony pies. Co robić?
Źródło: Freepik

Przeszukanie okolicy

Poszukiwania nie mogą być chaotyczne ani nieprzemyślane. Warto wtedy wziąć mapę i przeszukiwać tereny wokoło domu w promieniu paru kilometrów. Zacznij od ścieżek i tras, którymi zwykle podążasz z psem. Skup się na szukaniu nad ranem i o zmierzchu. Wtedy psy są najbardziej aktywne. Podczas pieszych poszukiwań miej ze sobą smycz, bardzo aromatyczne smakołyki i piszczące zabawki. Pies może wyczuć lub usłyszeć wszystko z daleka. Cały czas wołaj psa po imieniu. Sprawdzaj wszystkie miejsca, w których mógłby się schować. Pytaj każdą osobę, którą spotkasz o to, czy widziały Twojego pupila.

| Potrzebujesz petsittera? Odwiedź aniamlhotels.com

Zdjęcia psa

Miej przygotowane zdjęcia psa, które pokazują całą jego posturę oraz pysk. Jeśli ma znaki szczególne też warto mieć ich zdjęcie. Najlepiej mieć przygotowanych ich kilka. Pokazuj napotkanym osobom. Łatwiej im przypomnimy czy gdzieś go widziały. Gorzej im będzie ocenić na podstawie samego opisu.

Kim jest Petsitter? Wszystko o opiekunie dla zwierząt

Komu zgłosić zaginięcie psa?

Istotne może okazać się powiadomienie najbliższej rodziny, aby zwróciła uwagę czy gdzieś go nie spotkali. Dodatkowo możemy zadzwonić do straży miejskiej, lecznicy dla zwierząt, lokalnych schronisk. Listę lokalnych schronisk, które powinieneś zawiadomić, znajdziesz na stronie internetowej swojej gminy lub gminnego Wydziału Ochrony Środowiska. Warto także zgłosić zaginionego psa na policji. Przy wszelkich zgłoszeniach należy podać opis wyglądu psa wraz ze zdjęciem, cechy charakterystyczne, jak może się zachowywać, miejsce zaginięcia, a także dane kontaktowe do siebie.

| Potrzebujesz petsittera? Odwiedź aniamlhotels.com

Co możesz dodatkowo zrobić?

Dodatkowo poinformuj sąsiadów i znajomych psiarzy z okolicy. Wyjaśnij im jak do tego doszło oraz gdzie. Zostaw im ulotkę lub zdjęcie psa. Możesz ich poprosić by zwrócili uwagę na otoczenie. Przy codziennym życiu, wyprowadzaniu psa, mogą gdzieś go napotkać. Dodatkowa para oczu może okazać się cenna i znacząca. Jeśli Twój pies jest przyjazny, niech znajomi przyjaźnie go zawołają. W przypadku, kiedy nie ufa obcym ludziom, niech określą jego położenie.

Zaginiony pies. Co robić?
Źródło: Freepik

Ulotki

Możesz w okolicy rozwiesić ulotki. Pamiętaj jednak, by tekst był zrozumiały i odpowiednio duży. Taka ulotka powinna zawierać również zdjęcie psa. Niestety nie można rozwieszać ulotek wszędzie. Wywieszanie jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych i również za zgodą właściciela danego miejsca. Niedozwolone jest rozwieszanie na lampach, sygnalizatorach, fasadach budynków bez zgody właściciela. Na ulotce zapewnij, że znalazca dostanie nagrodę. Zachęcimy w ten sposób do zaangażowania się ludzi. Ważna może być również informacja, że pies potrzebuje leków (nawet jeśli ich nie potrzebuje). Powstrzymamy w ten sposób osoby, które chciałyby go zatrzymać. Na dole umieśćmy małe karteczki do oderwania z numerem telefonu, żeby osoba zainteresowana nie musiała zabierać całej ulotki ze sobą.

Roznoś je po gabinetach weterynaryjnych, klinikach ratunkowych, schroniskach, fundacjach, zakładach fryzjerskich, sklepach zoologicznych i innych firmach związanych ze zwierzętami, parkach dla psów oraz po zwykłych sklepach w okolicy. Postaraj się powiesić je w supermarketach i na wszelkich tablicach ogłoszeń.

Hotel dla kota – co powinieneś wiedzieć?

W Internecie siła

Ogłoszenie również przygotuj w formie elektronicznej i opublikuj ją w social mediach. Sociale mają bardzo duży przekaz w krótkim czasie. Interent i social media to wielka szansa. Często dzięki publikacji na Facebooku odnajduje się pies. Warto dodać ogłoszenie na lokalne grupy społecznościowe. Przeglądajmy strony główne. Ktoś inny mógł zamieścić ogłoszenie, że w okolicy błąka się pies.

Pies i kot w jednym domu – opieka nad zwierzętami

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak w każdym przypadku, najlepiej minimalizować ryzyko wystąpienia jakiegoś zjawiska. Tak samo jest w przypadku ucieczki/zaginięcia psa. Aby oszczędzić sobie czasu, stresu i niepewności zainwestuj w czip. Po wszczepieniu czipa, należy takiego psa zarejestrować w bazie zwierząt. Należy pamiętać również o podaniu swoich danych kontaktowych. Innym działaniem, który może pomóc jest tzw. adresówka. Jest to Mała przywieszka z kontaktem do właściciela czworonoga. Może mieć postać małej karteczki, którą wkłada się za obrożę. Dodatkowo regularnie sprawdzaj akcesoria do wyprowadzania psa. Mogą się przecierać i przy szarpnięciu ostatecznie mogą się rozerwać. Wtedy należy je wymienić na

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820