logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zawód opiekun zwierząt – czy to się opłaca? 

W Polsce cały czas zawód opiekuna zwierząt nie jest w pełni przyjęty do świadomości. Ludzie nie wiedzą, że  jest to praca jak każda inna. Można z niej mieć godne zarobki i pracować przy tym z przyjemnością. Bo przecież, mimo że praca jest wymagająca jak każda inna, kto nie kochałby spędzać czasu z kochanymi psami czy kotami?

Kim jest opiekun zwierząt?

Warto jednak zacząć od początku kim jest opiekun zwierząt i jakie powinien mieć do tego predyspozycje. Jest to osoba zawodowo zajmująca się opieką nad zwierzętami. Dostaje więc za to wynagrodzenie. Zawód opiekun zwierząt obejmuje pracę z tymi domowymi, ale jest możliwość pracy z tymi mieszkającymi w zoo. Możesz również pracować jako opiekun zwierząt w animalhotels.com!

Prawdziwy i profesjonalny opiekun nie boi się pokazywać, jak pracuje i co robi. Może pracować w wielu miejscach w zależności od zainteresowań. Przede wszystkim podstawowymi miejscami zatrudnienia są schroniska dla zwierząt oraz ogrody zoologiczne, ale opiekun zwierząt może sam stworzyć swoją działalność lub pracować u innego opiekuna. Sama praca ogólnie opiera się na dobru zwierzęcia, tzn. wszystkie potrzeby pupila powinny być zaspokojone.

Zawód opiekun zwierząt – czy to się opłaca? _2
Źródło: Freepik

Jaki powinien być opiekun zwierząt?

Opiekun powinien myśleć logicznie, sprawnie podejmować trafne decyzje, a przede wszystkim mieć podzielną uwagę. Przydatne to będzie przy

Energicznym zwierzaku bądź przy opiece nad większą grupą zwierzaków. Dodatkowo musi być sprawny fizycznie i posiadać szybki refleks. Jakiekolwiek wady sprawnościowe mogą mieć wpływ na jakość pracy. Powinien być również sumienny, a przede wszystkim (i co najważniejsze) odpowiedzialny. Taka osoba musi cenić sobie ruch, zaufanie, przebywanie na świeżym powietrzu, a także posiadać wiedzę na temat zwierząt, nad którymi sprawuje się opiekę. Zawód opiekun zwierząt wymusza, żeby taka osoba kochała zwierzęta i pracę z nimi. Poza tymi cechami ważna jest też skrupulatność i umiejętność komunikacji z innymi. Zanim opiekun zajmie się pupilem, najpierw następuje kontakt z człowiekiem (właścicielem pupila). Kontakt między właścicielami a opiekunami ułatwia serwis AnimalHotels.

Dowiedz się więcej kim jest opiekun zwierząt

Co obejmuje zawód opiekun zwierząt?

Według strony rządowej, która zajmuje się klasyfikacją zawodów zadaniem opiekuna zwierząt jest :

  • opiekowanie się zwierzętami domowymi (psami i kotami i innymi), w tym opiekun potrafi: rozpoznawać zachowania zwierząt domowych oraz ich potrzeby, pielęgnować je zgodnie z wymogami dla danego gatunku i rasy, nawiązywać kontakt z nimi i stosować różne metody pracy, pracować ze zwierzętami domowymi lękliwymi 
    i agresywnymi, pielęgnować i opiekować się szczeniętami, stosować odpowiednie żywienie zgodnie z wymogami dla danego gatunku (każde ze zwierząt domowych ma inne wymogi żywieniowe);
  • opiekowanie się zwierzętami futerkowymi, w tym opiekun potrafi rozpoznawać ich podstawowe potrzeby i pielęgnować oraz stosować prawidłowe żywienie zgodnie z ich wymaganiami gatunkowymi;
  • posługiwanie się akcesoriami i sprzętem do opieki;
  • nawiązywanie kontaktu i umiejętne prowadzenie rozmowy z właścicielami zwierząt na temat ich potrzeb i oczekiwań;
  • sporządzanie umów ze zlecającymi opiekę;
  • tworzenie kosztorysu usługi i dokonywanie rozliczeń oferowanej opieki;
  • doskonalenie kompetencji w zakresie pielęgnacji i opieki;
  • przestrzeganie zasad ergonomii, etyki zawodowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska (źródło)

Dodatkowym zadaniem, które może realizować opiekun zwierząt jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej właśnie z tego zakresu.

Zawód opiekun zwierząt – czy to się opłaca?_3
Źródło: Freepik

Zarobki w zawodzie opiekuna zwierząt

Opiekun zwierząt domowych jak i pracownik zajmujący się zwierzętami mogę zarabiać w przedziale od 1900 do nawet 3500 złotych na miesiąc. Zarobki te jednak uzależnione są od ilości pracy i zleceń, a przede wszystkim od sezonu. W okresie wakacyjnym zarobki mogą być znacząco wyższe. Profesjonalni opiekunowie zwierząt na wysokich stanowiskach w zoo mogą zarobić nawet do 5000 złotych.

Czy praca opiekuna zwierząt się opłaca?

Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć. Dla niektórych stawki, które zarabiają opiekunowie są niewystarczające. Jednak mając własną działalność gospodarczą, gdzie sami zbieramy klientów, ustalamy własne stawki. Wtedy zarobek jest uzależniony od naszych działań i decyzji jakie podejmiemy. Warto wziąć pod uwagę, że pracując jako opiekun zwierząt domowych mamy pewną sezonowość. Można zauważyć znaczny wzrost zarobków w okresie wakacyjnym. Jest to właśnie okres urlopowy, kiedy właściciele nie mają z kim zostawić swojego pupila.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820