logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zawód opiekun zwierząt – fazy rozwoju psa

Psy to czworonogi o bardzo rozbudowanym rozwoju. W bardzo krótkim czasie potrafią nauczyć się mnóstwa rzeczy. Znajomość każdej fazy dodatkowo może przyspieszyć naukę i szkolenie, a właściwe podejście rozbuduje relacje właściciel – pies. W końcu każdy właściciel czworonoga marzy, aby mieć dojrzałego fizycznie oraz psychicznie psa. Ale co tak naprawdę dzieje się w trakcie dorastania?  

Kilka etapów w życiu psów

Tak jak u ludzi, psi rozwój składa się z kilku etapów, a każdy z tych etapów charakteryzuje się czymś innym. Następują po sobie szybko, co powoduje, że szczeniak bardzo szybko staje się dorosłym psem.

Fazy-rozwoju-psa-–-od-szczeniaka-do-doroslego-psa
Źródło: Freepik

Okres noworodkowy (neonatalny)

Czas trwania od 0 do 2 tygodnia życia

Jest to czas po urodzeniu szczeniaka. Jest on wtedy ślepy, głuchy, pozbawiony zębów i zdolności do utrzymywania ciepła. Mózg jest bardzo słabo rozwinięty, a szczeniak całkowicie uzależniony od matki. Należy wtedy zadbać o ciepłe otoczenie dla matki i jej szczeniąt. Jedynym zmysłem, który jest doskonale rozwinięty od samego urodzenia jest węch. To on dostarcza im informacji, gdzie znajduje się matka, gdzie szukać pożywienia. Przez większość czasu jedynie jedzą i śpią. W tym czasie ich organizm w głównej mierze zużywa energię na wzrost. Pod koniec tego okresu szczeniaki zaczynają już widzieć. Zwykle następuje to między 10 a 14 dniem od urodzenia.

Okres przejściowy

Czas trwania od 2 do 4 tygodnia życia

Okres ten jest czasem intensywnego i burzliwego rozwoju zmysłów. W tym okresie mocno rozwija się wzrok. Początkowo obraz, który widzą jest rozmyty i w barwach szarości. Jednak z czasem zaczynają widzieć żywsze kolory i wyraźniejsze kształty. Bez wątpienia możemy wtedy zauważyć, jak szczenię zaczyna podążać za ruchomymi przedmiotami. Wzrok jest w pełni rozwinięty po 28 dniach od urodzenia. W tym czasie pojawiają się również zęby mleczne – siekacze oraz szczeniak zaczyna słyszeć coraz więcej dźwięków. Pod koniec okresu przejściowego szczenięta mają już rozwinięte wszystkie zmysły więc można zauważyć u nich strach i ucieczki przed obcymi bodźcami. W pełni rozwinięte stają się również nerwy odpowiadające za czucie bólu. W tym czasie szczeniaki z pewnością same już umieją zaspokajać swoje potrzeby fizjologiczne.

Hotel dla psa – rodzaje

Okres socjalizacji

Czas trwania od 4 do 12 tygodnia życia

Czas ten jest okresem, kiedy szczeniak staje się małym w pełni ukształtowanym psem. Jednak brakuje mu rozwiniętej psychiki, więc następnym etapem jest socjalizacja. Bez wątpienia w tym czasie maluchy są szczególnie uwrażliwione na wszystkie bodźce poznawcze. Tworzą relacje z ludźmi oraz innymi stworzeniami. Jest to odpowiedni moment na przyzwyczajanie ich do otoczenia i kontaktów z ludźmi. Jeśli małe pieski nie będą miały w tym czasie styczności z ludźmi, będą później nieufne, nieśmiałe i zamknięte w sobie. Kontakt powinien być stopniowo zwiększany od 5-6 tygodnia życia. Kontakt ten powinien odbywać się poprzez zabawę, pieszczoty, podnosząc, głaszcząc, wyprowadzając itp. Jest to także moment na odstawianie szczeniąt od matki i przestawianie ich na pokarm stały. Wynika to z faktu, że pieski w tym czasie zaczynają wszystko podgryzać i sprawdzać siłę zębów na każdym rodzaju powierzchni.

W czasie 8-9 tygodnia życia następuje również oddanie psiaka do nowej rodziny. Aby zwierzak w pełni się rozwinął musi być dalej szkolony przez nowych właścicieli. Od 8-12 tygodnia pamięć psa zaczyna już w pełni funkcjonować więc jest to odpowiedni moment na wpajanie podstawowych zachowań.

Okres młodzieńczy

Czas trwania od 12 do 7 miesięcy

Jest to czas, kiedy szczeniak dorasta fizycznie i psychicznie, a na koniec tego okresu staje się dorosłym psem z wyjątkowymi cechami charakteru. Od 16-20 tygodnia zaczynają wypadać zęby mleczne i pojawiają się w ich miejscu stałe. Zwykle psy je połykają więc nawet możemy ich nie zauważyć. Czas od 5 do 7 miesiąca jest okresem lękliwości. Psiak może wtedy bać się wszystkiego dookoła.

Fazy-rozwoju-psa-–-od-szczeniaka-do-doroslego-psa
Źródło: Freepik

Okres nastoletni

Czas trwania od 7 do 18 miesiąca

Jest to także okres buntu, ponieważ w tym czasie psy dojrzewają. Proces dojrzewania płciowego rozpoczyna się między 7-9 miesiącem życia. W tym czasie suczki dostają swojej pierwszej cieczki,  a psy zaczynają znaczyć terytorium. 10-17 miesiąc życia to idealny czas na naukę. Wynika to z faktu, że w tym okresie nie pojawiają się już burze hormonów. Jest to także czas na wymianę karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów. Po ukończeniu 12 miesiąca życia można udać się z psiakiem na pierwsze szczepienie. Szczepienie to ma chronić przed nosówką, parwowirozą i wirusowym zapalaniem wątroby.

Okres dojrzewania płciowego

Czas trwania od 17 do 22 miesiąca

Proces dojrzewania kończy się około 3 roku życia psa. W tym czasie zwierzak może być agresywny, dominujący. Ważne, aby trzymać się nawyków, które zostały wcześniej ustalone.

Okres dorosłości

Pełną dojrzałość fizyczną i psychiczną pies osiąga około 2,5-3 roku życia. Jest to czas zmienny i różny u różnych ras.  

Pamiętajmy, aby na każdy etapie zadbać o odpowiednią dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju psiaka.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820