infolinia czynna pn-pt. 9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS

+48 731 830 820

Zbilansowana dieta dla Twojego psa. Opieka nad psem

Stare, znane porzekadło nie bez powodu głosi „przez żołądek do serca”. Dotyczy ono zarówno nas, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Czasy, kiedy oddawaliśmy pupilom resztki z obiadu już dawno odeszły w zapomnienie. Czas na świadome zmiany. Podpowiadamy na co wracać uwagę przy doborze diety dla Twojego psa, czego unikać i jak poprzez karmienie okazywać mu miłość.

Podobnie jak u ludzi, u zwierząt dobór diety ma wpływ na ich funkcjonowanie i samopoczucie, dlatego powinna być ona dobrana indywidualnie, uwzględniając wiek, rasę i rodzaj aktywności fizycznej. Obrazując – inaczej będzie wyglądać dieta maltańczyka, a zupełnie inaczej labradora. Czym więc karmić, na co zwracać uwagę przy komponowaniu posiłków i co jest istotne przy wybieraniu ogólnodostępnych na rynku produktów?

ZBILANSOWANA DIETA DLA TWOJEGO PSA. OPIEKA NAD PSEM
Źródło: Freepik

Skład karmy jaką podajemy zwierzętom

Przede wszystkim czytaj składy. W przypadku żywienia psów musimy zwrócić uwagę na to, żeby posiłek był także pełnowartościowym źródłem składników odżywczych. Oprócz zawartości surowców użytych do produkcji karmy takich jak mięso, warzywa, zboża, czy inne dodatkowe produkty, zwróćmy uwagę na zawartość procentową poszczególnych z nich i na umiejscowienie ich w składzie. Przeważające składniki zawsze będą wypisane na początku, zaś na końcu znajdują się te mniej istotne, dodane w niewielkiej ilości. Co w takim razie powinno znajdować się w dobrej jakościowo karmie dla psa?

Niezbędne w zbilansowanej diecie są

Mięso, ryby i oleje

najważniejsze składniki diety naszego czworonoga będące głównych źródłem tłuszczy i białka. Dobra karma powinna zawierać minimum 50% produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa albo ryb. Oleje, podobnie jak jaja, są źródłem kwasów tłuszczowych, dlatego będą nieodłącznym elementem zbilansowanej diety.

Petsitter – fachowa pomoc

Warzywa i owoce

także w przypadku zwierząt, to warzywa i w owoce są najlepszym źródłem witamin i mikroskładników. Najbardziej pożądanymi będą: marchew, seler, pietruszka i jabłko.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Inne surowce mineralne

cennymi dodatkami do diety będą zioła, brązowy ryż, czy siemię lniane.

Witaminy i substancje mineralne

niezbędnymi do prawidłowego żywienia pupila będą witaminy B, A, D3 czy E. Ponadto nie może zabraknąć cynku, magnezu i wapnia.

Unikajmy w diecie dla zwierząt

Unikajmy natomiast w składzie: sztucznych konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, słodzików oraz dużej zawartości zbóż, które dla naszych zwierzaków mogą być ciężkostrawne.

ZBILANSOWANA DIETA DLA TWOJEGO PSA. OPIEKA NAD PSEM
Źródło: Freepik

Spośród najpopularniejszych podziałów karm, producenci stawiają nas przed wyborem: sucha czy mokra? Która z nich jest bardziej pożądana? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast w większości przypadków właściciele czworonogów łączą te produkty w odpowiednich proporcjach. Mokra karma, czyli popularne saszetki są najczęściej uzupełnieniem diety pupila. Co ciekawe, dostarczają one także psom wody.

Zapotrzebowanie kaloryczne psa

W każdym wieku pies ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, inne na białko, kwasy tłuszczowe i witaminy, dlatego właśnie producenci wychodząc naprzeciw potrzebom, komponują karmy uwzględniając wiek i rasę pupila. Z tego względu, mamy na półkach sklepowych podział na karmy dla małych i dużych ras, dla szczeniąt, dorosłych psów, a także dla seniorów. Oprócz różnic w składzie, różnią się one także wielkością granulek, dopasowanych do wielkości ras. Dla każdego coś dobrego.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Oprócz tego, czym karmić swoje zwierzęce pociechy, w głowach właścicieli czworonogów często pojawiają się również różne dylematy.

Jak często karmić psa?

Jest to bardzo indywidualna kwestia. Częstotliwość karmienia zależy od wieku, aktywności fizycznej i masy ciała czworonoga. Eksperci zalecają od dwóch do trzech posiłków w ciągu dnia, co ważne – o stałych porach.

Petsitter czy hotel dla psa?

Co z przysmakami?

Chciałoby się powiedzieć „wszystko jest dla ludzi”, ale przyjmijmy, że w psim świecie powiadają „wszystko jest dla zwierząt”. Przekąski o dobrym, najlepiej krótkim składzie, w rozsądnych ilościach uzupełniają dietę, pomagają podczas wspólnych zabaw i treningów, oraz wpływają pozytywnie na relację właściciela z pupilem.

Joanna Jarp

Joanna Jarp