logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zwierzaki i ich wpływ na zdrowie człowieka

Zwierzęta domowe towarzyszyły nam od zawsze. Człowiek udomowił psa około 23 tysiące lat temu, kota nieco później, bo ok. 10 tys. lat temu. Kiedyś służyły nam do pracy, a obecnie są to członkowie rodzin wylegujący się na kanapie ze swoim właścicielem. Większość z nas nawet nie jest świadoma, ile dobrego zwierzaki dla nas robiły i nadal robią. Poznaj ich wpływ na zdrowie człowieka.

Ogólny wpływ zwierzaków na zdrowie

Niesamowity jest wpływ zwierząt na ludzki organizm. A jeszcze lepsze jest to, że mają tylko pozytywny pływ. Wie o tym każdy kto chodź trochę miał styczności ze zwierzętami. Życie staje się lepsze, problemy znikają. Nie tylko psy i koty mają taki dar. Również możemy zauważyć pozytywne wpływu rybek, kanarków, papug, świnek morskich czy zwierząt gospodarskich. Są one z nami na dobre i na złe.

Zwierzaki i ich wpływ na zdrowie człowieka
Źródło: Freepik

Redukcja stresu

Zwierzęta, mimo że nie mają bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie, ich obecność w sposób pośredni powoduje, że człowiek wycisza się i uspokaja. Towarzyszy im również mniejsze napięcie i zdenerwowanie. Badania wykazują, że osoby posiadające zwierzęta lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach. Widząc swojego szczęśliwego pupila, który wita nas w drzwiach radosnym merdaniem ogona, czy miauczeniem, nasz organizm wytwarza hormon zwany oksytocyną. To on odpowiada za obniżenie kortyzolu we krwi (zwany inaczej hormonem stresu), a także przyczynia się do tworzenia więzi i poczucia opiekuńczego instynktu. Właśnie dzięki takiemu wpływowi, zwierzęta są wykorzystywane w leczeniu stresu pourazowego.

Nie tylko zwierzęta futerkowe mają taki niesamowity wpływ na ludzki organizm. Obserwacja pływających rybek w akwarium również działa uspokajająco. Natomiast obecność ptaków (np. papug, kanarków) działa rozweselająco. 

Rasy psów, które dobrze się czują w małych mieszkaniach

Polepszenie kondycji

Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele psów, który w sumie nie mając wyjścia muszą regularnie z nim spacerować. Wiadomo, początki są ciężkie, ale po pewnym czasie jest to rutyna. Po dłuższym czasie możemy nawet dostrzec, że nasza kondycja ulega polepszeniu dzięki temu. Badania również pokazują, że spacery z czworonogiem lepiej poprawiają kondycję niż spacer w towarzystwie drugiej osoby. Inne badania pokazują, że średnio właściciel psa spaceruje 300min tygodniowo, a natomiast osoba bez zwierzaka zaledwie 168 minut. Właściciele psów mają o 54% większe szanse na osiąganie zalecanej dawki ruchu niż przeciętna osoba bez pupila.

Jak może nas wesprzeć petsitter?

Obniżanie ciśnienia 

Badania australijskiej Narodowej Fundacji Kardiologicznej oraz naukowców z USA dowodzą, że osoby posiadające psa mają mniejsze skłonności do nadciśnienia, nadwagi i podwyższonego złego poziomu cholesterolu. Wynika to z faktu, że właściciele psów muszą wychodzić z nim regularnie na spacer. Nawet nie mają innego wyjścia, ponieważ elementem spacerów jest załatwienie potrzeb fizjologicznych. Głaskanie kota ma również działanie obniżające ciśnienie. Badania naukowców ze Stanowego Uniwersytetu Nowego Jorku w Buffalo udowadniają, że na ludzi z nadciśnieniem głaskanie kota czy psa działa tak, jak gdyby przyjmowali połowę zalecanej przez lekarzy dawki leku na obniżenie ciśnienia.

Zmniejszenie poczucia samotności

Nieważne czy to jest pies, kot, rybki czy świnka morska łączy ich jedno – wspomagają walkę z depresją. Wspomaga również proces leczenia zmagających się z tą chorobą. Poczucie samotności jest bardzo niebezpieczne dla takiej osoby. Natomiast obecność zwierzaka powoduje, że to uczucie znika.

Badania przeprowadzone przez inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pokazują, że dla wielu samotnych, starszych osób, pies czy kot jest czasem jedynym towarzystwem, a także motywacją do życia. Sprawdzono to również w domu opieki, gdzie osoby starsze lepiej czuły się w towarzystwie psa niż drugiej osoby.

Zwierzaki i ich wpływ na zdrowie człowieka
Źródło: Freepik

Pies w domu i jego wpływ na zdrowie człowieka

Posiadanie psa w domu jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych. Badania pokazują, że maluchy, które do 6 miesiąca życia wychowywały się w obecności psa mają mniejsze skłonności do alergii i astmy. Dodatkowo pies od najmłodszych lat uczy ich miłości i empatii. Starsze dzieci uczą się natomiast tolerancji i odpowiedzialności poprzez opiekę nad psem.

W przypadku osób starszych jest to często jedyny życiowy towarzysz, który dodatkowo pozwala im zapomnieć o problemach życia codziennego.  A przez to zmniejsza się stres i ryzyko zawału. Czworonożny przyjaciel wymagający spacerów gwarantuje osobom starszym mniejsze problemy ze stawami, łagodzi skutki reumatyzmu, a także obniża ryzyko wystąpienia nadwagi.

Opiekun zwierząt, czyli dobry pomysł na biznes

Kot w domu i jego wpływ na zdrowie człowieka

Każdy posiadacz kota może potwierdzić, że obecność futrzastego przyjaciela znacznie obniża stres. Głaskanie kota wytwarza w ludzkim organizmie hormon szczęścia, który właśnie obniża poziom stresu. Dodatkowo, kiedy kot mruczy, ludzki organizm się rozluźnia i wycisza. Kocie mruczenie ma również pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Tak samo jak w przypadku psów, dzieci, które wychowują się w obecności kota rzadziej cierpią na alergie.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820