logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zwierzęta na święta – czy to dobry pomysł?

Wielokrotnie słyszy się jak dzieci błagają swoich rodziców o zwierzątko: kotka, pieska, rybki czy chomika. Co roku w okresie świątecznym powtarza się ten sam problem. Niestety pomimo licznych działań przeciwdziałającym takim zachowaniom, nadal problem powraca. Niewiele osób ma świadomość, że adopcja zwierzaka wiąże się z licznymi zmianami życia i własnych przyzwyczajeń. Opieka nad zwierzęciem musi być całodobowa i wieloletnia.

Prezent na święta i wieloletnia opieka nad zwierzętami

Co roku między świętami Bożego Narodzenia, a Sylwestrem zauważa się zwiększoną liczbę zwierząt trafiających do schronisk. Przykry bilans pokazuje jak nieodpowiedzialnie zachowują się ludzie. Najlepszym scenariuszem jest zwrócenie do sklepu zoologicznego lub prosto do schroniska. Niektórzy decydują się na porzucenie gdzieś daleko w lesie. Jest to skrajna nieodpowiedzialność i skazywanie pupila na potencjalną śmierć w ciężkich zimowych warunkach. 

|Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

ZWIERZĘTA NA ŚWIĘTA – CZY TO DOBRY POMYSŁ?
Źródło: Freepik

Wiele osób błędnie myśli, że dawanie zwierzaka na prezent to dobry pomysł. Takie decyzje powinna podejmować osoba obdarowana. Ponieważ to ona będzie musiała zajmować się pupilem i zmienić swój tryb życia. Często nie mamy świadomości, że osoba, której wręczamy taki prezent, nie może posiadać zwierzaka ze względu na liczne przeszkody. Mogą to być różne schorzenia takie jak alergia, brak możliwości zmiany trybu życia ze względu na rodzaj pracy lub brak środków finansowych na utrzymanie zwierzaka. Dlatego potencjalny właściciel powinien sam zdecydować o adopcji, dobierając zwierzaka do swojego stylu życia. Opieka nad zwierzętami wymaga poświecenia czasu i finansów. Osoba bardzo mało aktywna, która ubi leżeć na kanapie zapewne nie zmieni się nawet dla ruchliwego młodego szczeniaka, który potrzebuje się wyszaleć. 

ZWIERZĘTA NA ŚWIĘTA – CZY TO DOBRY POMYSŁ?
Źródło: Freepik

Długoletnie zobowiązanie do opieki nad zwierzętami

Należy pamiętać, że upominek w żywej postaci będzie z obdarowującym przez bardzo długi czas i to on będzie miał problem co zrobić w czasie urlopu czy jakiegokolwiek wyjazdu. Psy i koty żyją często powyżej 10 lat, dlatego obdarowany będzie musiał bardzo długo opiekować się zwierzęciem.

|Szukasz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Od wielu lat Fundacja Viva wspiera akcję #zwierzę to nie prezent i na swoim Facebooku pisze:
„Wiecie, gdzie najczęściej lądują świąteczne, niechciane prezenty? W kartonach obok śmietnika. Tak, dotyczy to także zwierząt. Prosimy, pamiętaj, że #ZwierzęToNiePrezent.”

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820