logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Zwierzęta w historii ludzkości

Od zarania dziejów towarzyszyły nam zwierzęta. Niektóre z nich miały ważne zadania w historii i odegrały ważne role. Pies czy kot są nie tylko zwierzętami towarzyszącymi, małymi przyjaciółmi i członkami rodzin, ale cichymi bohaterami historii. Często to właśnie dzięki nim historia potoczyła się taką drogą, jaką obecnie znamy. Do tej pory, zwierzęta ratują ludzkie życie i wykonują zadania, które są zbyt niebezpieczne lub ryzykowne dla człowieka.

Zwierzęta w historii ludzkości – koty

Koty niestety jako zwierzęta chodzące własnymi ścieżkami nie słynął ze zbyt wielu zasług. Ciężko je wytresować, a na dodatek szybko i łatwo je rozproszyć. Jednak życie pokazuje, że mają one swoje miejsce w historii.

Zwierzęta w historii ludzkości
Źródło: Freepik

Święte koty i zwycięscy Persowie

W 525 r p.n.e. miała miejsce Bitwa pod Peluzjum. W bitwie tej brały udział dwie strony: Persowie i Egipcjanie. Persowie byli ciągnie atakowani przez odpierających atak Egipcjan, więc żeby zaprzestali swoich działań, wpuścili na pole bitwy koty. Egipcjanie uznawali koty za święte, więc zostali zmuszeni do przerwania ataku. W ten sposób miasto Peluzjum zostało zdobyte przez państwo Perskie. Doprowadziło to do przejęcia całego Egiptu przez Persów.

Czarne koty i przekleństwo średniowiecza

W średniowieczu powstał mit na temat czarnych kotów, który dalej powtarzany jest postarzany jako przesąd. Jednak w średniowieczu koty były wiązane z czarownicami. W związku z tym każdego kota zabijano z rozkazu papieża Grzegorza IX. Wierzył on, że właśnie w czarnych kotach objawia się diabeł. Bardzo ich nienawidził. Ta nienawiść doprowadziła do tego, że w zachodniej Europie nie było praktycznie kotów, a za to rozmnażały się szczury i myszy, które roznosiły dżumę. Szacunkowo zginęło przez to 30-60% mieszkańców Europy.

Szczepienia ochronne psów i kotów

Zwierzęta w historii ludzkości – psy

Psy wiernie towarzyszą ludziom od prehistorii. Są pierwszym udomowionym zwierzęciem i są z nami do czasów obecnych. Często poświęcają swoje życie w imię człowieka. Są sprytne, inteligentne i posłuszne. To człowiek jest ich panem, ale jak każdy kochamy je całym sercem. Dzisiejszy świat bez nich wyglądałby zupełnie inaczej.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Kosmos zdobyty

Suczka Łajka stała się symbolem rosyjskiej propagandy w czasie zimnej wojny. Jednak jako pierwsze zwierzę została wysłana w kosmos. Oddała swoje życie w imię nauki. Celem misji były sprawdzenie, jak zachowuje się żywy organizm w przestrzeni kosmicznej. Była to jedna z części ogromnego planu wysłania człowieka w kosmos. Łajka dowiodła, że jest możliwość przeżycia w kosmosie, jednak na ówczesny moment i dostępne technologie rosyjskie nie było to możliwe. Niestety nie planowano jej powrotu, więc wysłano ją na pewną śmierć.

Zwierzęta w historii ludzkości
Źródło: Freepik

Wojna a psy 

Do tej pory psy są wykorzystywane w służbie państwa. W czasie II wojny światowej ZSRR szkolił psy na żywe bomby. Przyczepiano im ładunki wybuchowe i tresowano tak, aby wchodziły pod czołgi i samochody wojskowe nieprzyjaciela. Żołnierze radzieccy karmili psy tylko pod czołgami, następnie głodzili i puszczali z ładunkami na pole bitwy. Niestety był to tragiczny sposób walki, ze względu na to, że Rosjanie wysyłali zwierzaki na jawną śmierć.

Innym przykładem psów w wojsku jest Stubby. Jest to jedyny pies w historii, który otrzymał stopień sierżanta. Służył on amerykańskiemu wojsku w czasie I wojny światowej na froncie francuskim. Stubby brał udział w 17 bitwach i w ich czasie ratował rannych ludzi, ostrzegał przed atakami gazowymi i artyleryjskimi. Złapał również niemieckiego szpiega, którego gryzł, dopóki nie nadeszła ludzka pomoc.

Psy na pomoc ludzkości 

Pies o imieniu Balto zasłynął w historii z uratowania mieszkańców Alaski. Mieszkańcom tego stanu groziła epidemia błonicy. Potrzebne były szczepionki. Jednak misja skończyłaby się niepowodzeniem, gdyby nie husky Balto. Poprowadził on sam do miejsca docelowego cały psi zaprzęg w czasie, gdy przewodnik zaprzęgu dostał śnieżnej ślepoty.

Kamila Zdzienicka

Kamila Zdzienicka

kamila@aniamlhotels.com | +48 720 830 820