logo

infolinia czynna pn-pt. 
9:00-14:00
w pozostałych godzinach prosimy o wiadomość SMS
+48 731 830 820

Opieka nad psem w sylwestrową noc – zawód opiekun zwierząt

Sylwestrowa noc dla większości z nas kojarzy się z beztroską i huczną zabawą. Jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół dzień ten może być traumatycznym przeżyciem. Dźwięk fajerwerków i liczne nieznane bodźce to dla zwierzaków powód do paniki i nieprzewidywalnych zachowań, przez co mogą stać się agresywne i niepodatne na próby uspokojenia. Jak zniwelować sylwestrowy stres u pupila?

Nie zostawiaj bez opiekuna zwierząt

Nie pozwól na to, żeby sylwestrową noc Twój zwierzak spędził samotnie. Tego dnia pupil wyjątkowo będzie potrzebował uwagi i bliskości. Ponadto lepiej kontrolować jego reakcje, a w razie ataku paniki otaczać go szczególną troską i wsparciem. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu opieki tej nocy, zadbaj o to, by zajął się nim ktoś, do kogo ma zaufanie. W szczególnych sytuacjach postaw na hotel dla psów lub kotów znajdujący się w spokojnej okolicy, najlepiej poza miastem, gdzie pies lub kot będzie mógł spokojnie przespać całą noc.

OPIEKA NAD PSEM W SYLWESTROWĄ NOC – ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Rozsądnie zaplanuj spacery. Sylwestrowa noc to apogeum wybuchów, jednak fani fajerwerków zaczynają testowanie ich już kilka dni przed końcem roku, dlatego już wtedy zachowaj czujność. Wybieraj rozsądne miejsca i godziny spacerów, tak by uniknąć huków. W czasie przedsylwestrowych pod żadnym pozorem nie spuszczaj zwierzaka ze smyczy. Pies w panice może ruszyć w nieznanym kierunku, co może skończyć się katastrofą. Zadbaj też o to, by przy jego obroży czy szelkach znajdował się czip bądź Twój numer telefonu, pomoże to w ewentualnym odnalezieniu zwierzaka.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Skonsultuj się z weterynarzem. W niektórych przypadkach niezbędne będzie podawanie psu środków uspokajających, o których doborze musi zadecydować specjalista. Pod żadnym pozorem nie podawaj psu leków uspokajających na własną rękę. Dawka musi być indywidualnie dopasowana do waszego pupila. Leki przeznaczone dla ludzi, w przypadku podania zwierzętom, mogą nieść za sobą szereg niepożądanych reakcji. Często kurację środkami trzeba zastosować już w okresie około sylwestrowym, dlatego zadbajmy o to już zawczasu.

OPIEKA NAD PSEM W SYLWESTROWĄ NOC – ZAWÓD OPIEKUN ZWIERZĄT
Źródło: Freepik

Odwróć uwagę od sylwestrowych hałasów

Odwróć uwagę psa przekąskami. Jest to kompromis, na który możemy sobie pozwolić w ten stresujący dla zwierzaka dzień. Łakocie sprawią, że uwaga psa skierowana będzie na zaspokojenie potrzeb i na smaku przekąsek. Gryzienie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu u zwierząt, dlatego to rozwiązanie to panaceum na czas sylwestrowej nocy.

| Poszukujesz idealnego opiekuna? Odwiedź animalhotels.com

Zadbaj o bezpieczny kąt. Tego dnia szczególnie zwróć uwagę na zamknięte, uszczelnione okna, a jeżeli masz możliwość, zasłoń je, by widoczne fajerwerki nie przykuwały uwagi naszego pupila. Większość zwierzaków czuję się tej nocy bezpieczniej w swojej kryjówce niż na otwartej przestrzeni. Dlatego, jeśli pies wybierze ją sobie sam, nie wyciągaj go na siłę z niej, a zadbaj o jego wygodę. Jeśli Twój zwierzak na co dzień mieszka na podwórku, w noc sylwestrową zabierz go do domu.

Petsitter czy hotel dla psa?

Zajmij jego uwagę swoją obecnością i zabawami. Twój dotyk, głos i bliskość sprawią, że pupil poczuje się zaopiekowany, dzięki czemu jego poczucie bezpieczeństwa wzrośnie. Mimo hałasów i przeciwności nie zachowuj się podejrzliwie i zajmij jego uwagę zabawami, bezpiecznymi dźwiękami i wyważoną czułością. Psy odczuwają nasze emocje, dlatego nie popadaj w skrajności, by nie odbiło się to na Twoim pupilu i nie wywołało w nim dodatkowych stresów. Każdy pies ma inną osobowość i potrzeby, dlatego podejdź do niego w indywidualny sposób.

Joanna Karp

Joanna Karp